Kæmpe succes for Sorø Roklub til EM i indendørsroning

Klubben hev hele 11 guldmedaljer hjem ved weekendens EM i ergometer-roning, der blev afholdt den 26.januar i Gladsaxe Idrætshal.

Ergometer DM er for de fleste roklubber, vintersæsonens største event, og i år var det endnu større, fordi Danmark samtidig var vært for Europamesterskaberne. For Sorø Roklub blev stævnet en triumf. Klubben stillede med 19 roere til start og høstede i alt 18 medaljer af både guld, sølv og bronze.

Klubbens samlede resultater:

Guld

Jeanette Emde Jensen ** vandt i Løb 109 Masters Women 50+ LW (50-54 years) i tiden 07:52.6 på 2000 meter

Birgit Juel-Hansen vandt i Løb 115 Masters Women LW 65+ (65-69 years) i tiden 08:18.3 på 2000 meter

Ingrid Petersen vandt i Løb 117 Masters Women 70+ LW (70-79 years) i tiden 08:29.8 på 2000 meter

Christian Mølvig vandt i Løb 155 Masters Men 40+ LW (40-49 years) i tiden 06:33.2 på 2000 meter

Mejse Østergaard Nielsen vandt i Løb 210 Junior DII Women ('08) med 471 meter på distancen 2min

Johannes Ebert vandt i Løb 216 Junior D Men ('07 med 499 meter på distancen 2min

Ulla Hvid (1), Jeanette Emde Jensen ** (2), Ingrid Petersen (3), Birgit Juel-Hansen (4) vandt i Løb 702 Club relay, junior A,senior, master 4x1000m i tiden 15:39.0 på 4000 meter

Ulla Hvid vandt i Løb 802 Masters Women 40+ (40-49 years) i tiden 03:33.1 på 1000 meter

Ingrid Petersen vandt i Løb 813 Masters Women 70+ LW (70-79 years) i tiden 04:14.1 på 1000 meter

Christian Mølvig vandt i Løb 819 Masters Men 40+ LW (40-49 years) i tiden 03:12.7 på 1000 meter

Jørgen Bay Simonsen vandt i Løb 831 Masters Men 80+ LW (80-89 years) i tiden 04:01.8 på 1000 meter

Sølv

Bjarne Hjorth blev nr 2 i Løb 165 Masters Men LW 65+ (65-69 years) i tiden 07:16.1 på 2000 meter

Peter Skou ** blev nr 2 i Løb 237 Junior AII Men LW ('02) i tiden 07:06.5 på 2000 meter

Johannes Ebert blev nr 2 i Løb 602 Junior E/D SPRINT Men i tiden 22.9 på 100 meter

Jeanette Emde Jensen ** blev nr 2 i Løb 805 Masters Women 50+ LW (50-54 years) i tiden 03:48.1 på 1000 meter

Bronze

Smilla Post-Kallenbach blev nr 3 i Løb 226 Junior BII Women ('04) i tiden 08:04.1 på 2000 meter

Mejse Østergaard Nielsen blev nr 3 i Løb 601 Junior E/D SPRINT Women i tiden 23.6 på 100 meter

Bent Lauridsen blev nr 3 i Løb 831 Masters Men 80+ LW (80-89 years) i tiden 04:19.5 på 1000 meter