Samlede resultater for Sorø Roklub ved Danske Mesterskaber & Europamesterskaber 2019 på Gladsaxe Sportscenter

11 guld medaljer

Jeanette Emde Jensen ** vandt i Løb 109 LMWErgo - Masters Kvinder  50+  letvægt

Birgit Juel-Hansen vandt i Løb 115 LMWErgo - Masters Kvinder  65+  letvægt

Ingrid Petersen vandt i Løb 117 LMWErgo - Masters Kvinder  70+  letvægt

Christian Mølvig vandt i Løb 155 LMMErgo - Masters Mænd  40+  letvægt

Mejse Østergaard Nielsen vandt i Løb 210 Junior DII Women ('08) med 471 meter på distancen 2min

Johannes Ebert vandt i Løb 216 Junior D Men ('07 med 499 meter på distancen 2min

Ulla Hvid, Jeanette Emde Jensen **, Ingrid Petersen, Birgit Juel-Hansen vandt i Løb 702 W/M4-Stafet - Åben 4-Stafet

Ulla Hvid vandt i Løb 802 MWErgo - Masters Kvinder  40+ 

Ingrid Petersen vandt i Løb 813 LMWErgo - Masters Kvinder  70+  letvægt

Christian Mølvig vandt i Løb 819 LMMErgo - Masters Mænd  40+  letvægt

Jørgen Bay Simonsen vandt i Løb 831 LMMErgo - Masters Mænd  80+  letvægt

4 sølv medaljer

Bjarne Hjorth blev nr 2 i Løb 165 LMMErgo - Masters Mænd  65+  letvægt

Peter Skou ** blev nr 2 i Løb 237 LJMErgo - Junior u. 18 Drenge

Johannes Ebert blev nr 2 i Løb 602 JDMErgo - Junior u. 13 SPRINT Drenge

Jeanette Emde Jensen ** blev nr 2 i Løb 805 LMWErgo - Masters Kvinder  50+  letvægt

3 bronze medaljer

Smilla Post-Kallenbach blev nr 3 i Løb 226 JBWErgo - Junior u. 16 Piger

Mejse Østergaard Nielsen blev nr 3 i Løb 601 JDWErgo - Junior u. 13 SPRINT Piger

Bent Lauridsen blev nr 3 i Løb 831 LMMErgo - Masters Mænd  80+  letvægt

10 placeringer uden for medaljerne

August Husted Coutant blev nr 4 i 1. Afdeling i Løb 229 LJBMErgo - Junior u. 17 Drenge

Anton Stensberg blev nr 5 i 1. Afdeling i Løb 237 LJMErgo - Junior u. 18 Drenge

Rasmus Lind blev nr 5 i 1. Afdeling i Løb 240 JMErgo - Junior u. 19 Drenge

Smilla Post-Kallenbach blev nr 7 i 1. Afdeling i Løb 605 JBWErgo - Junior u. 17 SPRINT Piger

August Husted Coutant blev nr 22 i 1. Afdeling i Løb 606 JBMErgo - Junior u. 17 SPRINT Drenge

August Husted Coutant, Mejse Østergaard Nielsen, Johannes Ebert, Smilla Post-Kallenbach blev nr 13 i 1. Afdeling i Løb 701 JBW/JBM4-Stafet - Junior u. 17 4-Stafet

Peter Skou **, Anton Stensberg, Jannick Wly Andersen, Rasmus Lind blev nr 12 i 1. Afdeling i Løb 702 W/M4-Stafet - Åben 4-Stafet

Peter Lindblom, Jørgen Bay Simonsen, Peter Carstens, Christian Mølvig blev nr 16 i 1. Afdeling i Løb 702 W/M4-Stafet - Åben 4-Stafet

Henrik Brems Dynesen blev nr 11 i 1. Afdeling i Løb 818 MMErgo - Masters Mænd  40+ 

Peter Carstens blev nr 4 i 1. Afdeling i Løb 822 MMErgo - Masters Mænd  55+