Resultater - Sorø Internationale Regatta 2017

101
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m A Finale
2017-07-01 13:12
Plac. # Navn Tid
1 3 Viborg Ro- og Kajakklub/KCHO I 18
  • Oscar Burvil(1)
00:00.00
2 9 Bagsværd Roklub/KCB II 16
  • Asbjørn Bay(1)
00:11.68
3 15 Roklubben Viking/KCR I 14
  • Aske Storm(1)
00:12.62
4 20 Bagsværd Roklub/KCB I 12
  • Casper Girke Christensen(1)
00:13.86
5 27 Næstved Roklub I 10
  • William Kjærgaard(1)
00:18.54
6 2 Holstebro Roklub/KCHO V 8
  • Simon Mikkelsen(1)
00:31.88
101
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m B Finale
2017-07-01 13:09
Plac. # Navn Tid
1 28 Bagsværd Roklub/KCB III 6
  • Alexander Aldrich(1)
0
2 21 Roklubben Ægir I 4
  • Benjamin Johnsen(1)
0
3 18 Ormsund Roklub I
  • Adrian Lund(1)
0
4 12 Odense Roklub/KCO I 2
  • Frederik Markvardsen(1)
0
5 10 Moss Roklubb I
  • Kasper Krognes Tuva(1)
0
6 6 Roklubben Skjold I 2
  • Ask Høyer Splittorff(1)
0
101
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m C Finale
2017-07-01 13:06
Plac. # Navn Tid
1 22 Åhus Roddklubb I
  • Malte Andersson(1)
0
2 14 Holstebro Roklub/KCHO I 2
  • Rasmus Mortensen(1)
0
3 13 Silkeborg Roklub/KCHO I 2
  • Max Elleskov Røgild(1)
0
4 30 Ormsund Roklub II
  • Truls Oskar Hansen(1)
0
5 7 Horten Roklubb I
  • Tobias Kjersem Larsen(1)
0
6 1 Hadsund Roklub I 2
  • August Herman Wisholm(1)
0
101
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m D Finale
2017-07-01 13:03
Plac. # Navn Tid
1 17 Moss Roklubb II
  • Simen Dørre(1)
0
2 26 Roskilde Roklub/KCR I 2
  • Magnus Dollerup Madsen(1)
0
3 23 Kungälv II
  • Harry Ottosson(1)
0
4 11 Holstebro Roklub/KCHO II 2
  • Tobias Kramer(1)
0
5 24 Moss Roklubb III
  • Viktor Rekstad(1)
0
6 5 Odense Roklub/KCO II 2
  • Tobias Højland Bendixen(1)
0
101
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m E Finale
2017-07-01 13:00
Plac. # Navn Tid
1 19 Drammen Roklubb II
  • Håkon Wessel(1)
0
2 29 Ormsund Roklub III
  • Max Karl Andresen(1)
0
3 8 Lyngby Roklub/KKL I 2
  • Kasper Andersen(1)
0
4 25 Holstebro Roklub/KCHO IV 2
  • Christian Søndergaard(1)
0
5 16 Kungälv I
  • Simon Karlsson(1)
0
6 4 Holstebro Roklub/KCHO III 2
  • Oliver Meldgaard Nielsen(1)
0
101
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m 1. Indledende
2017-07-01 07:00
Plac. # Navn Tid
1 3 Viborg Ro- og Kajakklub/KCHO I
  • Oscar Burvil(1)
Seeded1:54:87
2 2 Holstebro Roklub/KCHO V
  • Simon Mikkelsen(1)
2:17:57
3 6 Roklubben Skjold I
  • Ask Høyer Splittorff(1)
2:35:12
4 1 Hadsund Roklub I
  • August Herman Wisholm(1)
2:36:92
5 5 Odense Roklub/KCO II
  • Tobias Højland Bendixen(1)
2:42:56
6 4 Holstebro Roklub/KCHO III
  • Oliver Meldgaard Nielsen(1)
03:35:71
101
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m 2. Indledende
2017-07-01 07:03
Plac. # Navn Tid
1 9 Bagsværd Roklub/KCB II
  • Asbjørn Bay(1)
Seeded2:02:60
2 12 Odense Roklub/KCO I
  • Frederik Markvardsen(1)
2:09:47
3 10 Moss Roklubb I
  • Kasper Krognes Tuva(1)
2:12:62
4 7 Horten Roklubb I
  • Tobias Kjersem Larsen(1)
2:15.38
5 11 Holstebro Roklub/KCHO II
  • Tobias Kramer(1)
2:20:39
6 8 Lyngby Roklub/KKL I
  • Kasper Andersen(1)
2:35:940
101
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m 3. Indledende
2017-07-01 07:06
Plac. # Navn Tid
1 15 Roklubben Viking/KCR I
  • Aske Storm(1)
Seeded2:01:21
2 18 Ormsund Roklub I
  • Adrian Lund(1)
2:01:94
3 13 Silkeborg Roklub/KCHO I
  • Max Elleskov Røgild(1)
2:07:44
4 14 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Rasmus Mortensen(1)
2:12:78
5 17 Moss Roklubb II
  • Simen Dørre(1)
2:17:52
6 16 Kungälv I
  • Simon Karlsson(1)
2:41:77
101
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m 4. Indledende
2017-07-01 07:09
Plac. # Navn Tid
1 20 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Casper Girke Christensen(1)
02:07.71
2 21 Roklubben Ægir I
  • Benjamin Johnsen(1)
Seeded02:08.14
3 22 Åhus Roddklubb I
  • Malte Andersson(1)
02:12.92
4 23 Kungälv II
  • Harry Ottosson(1)
02:24.56
5 24 Moss Roklubb III
  • Viktor Rekstad(1)
02:25.93
6 19 Drammen Roklubb II
  • Håkon Wessel(1)
02:29.83
101
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m 5. Indledende
2017-07-01 07:12
Plac. # Navn Tid
1 27 Næstved Roklub I
  • William Kjærgaard(1)
Seeded02:05.59
2 28 Bagsværd Roklub/KCB III
  • Alexander Aldrich(1)
02:10.44
3 30 Ormsund Roklub II
  • Truls Oskar Hansen(1)
02:15.70
4 26 Roskilde Roklub/KCR I
  • Magnus Dollerup Madsen(1)
02:16.59
5 29 Ormsund Roklub III
  • Max Karl Andresen(1)
02:30.84
6 25 Holstebro Roklub/KCHO IV
  • Christian Søndergaard(1)
02:46.15
102
U15 W2X Junior u. 15 Piger 2X - 500m A Finale
2017-07-01 13:25
Plac. # Navn Tid
1 7 Kungälv I
  • Tyra Carlsson(1)
  • Stina Bujalla(2)
01:56.11
2 10 Holstebro Roklub/Silkeborg Roklub/KCHO I 18
  • Sofie Valentin Hæk(1)
  • Stine Højager Nielsen(2)
02:02.99
3 4 Horten Roklubb I
  • Eline Stava(1)
  • Henrikke Enstad Haraldseth(2)
02:07.21
4 5 Aarhus Roklub/Hadsund Roklub I 16
  • Laetitia Panero-Bommer(1)
  • Rikke Køchs(2)
02:07.89
5 3 Bagsværd Roklub/Silkeborg Roklub/KCB I 14
  • Maja Klitgaard(1)
  • Cathrine Duedahl-Olesen(2)
02:17.75
102
U15 W2X Junior u. 15 Piger 2X - 500m B Finale
2017-07-01 13:22
Plac. # Navn Tid
1 2 Sorø Roklub I 12
  • Elisabeth Østergaard(1)
  • Smilla Post-Kallenbach(2)
02:01.59
2 1 Ormsund Roklub I
  • Mille Aslaksen Wåle(1)
  • Julie Knap Haagenrud(2)
02:02.95
3 6 Ormsund Roklub II
  • Embla Reykdal(1)
  • Tyra Eklo Hjemdal(2)
02:28.79
4 12 Kungälv/Åhus Roddklubb I
  • Johanna Eriksson(1)
  • Märta Karlsson(2)
02:38.36
5 11 Drammen Roklubb I
  • Andrea Willand-Evensen(1)
  • Tale Tollefsen Seip(2)
03:27.89
102
U15 W2X Junior u. 15 Piger 2X - 500m 1. Indledende
2017-07-01 07:15
Plac. # Navn Tid
1 4 Horten Roklubb I
  • Eline Stava(1)
  • Henrikke Enstad Haraldseth(2)
02:02.39
2 5 Aarhus Roklub/Hadsund Roklub I
  • Laetitia Panero-Bommer(1)
  • Rikke Køchs(2)
02:04.30
3 3 Bagsværd Roklub/Silkeborg Roklub/KCB I
  • Maja Klitgaard(1)
  • Cathrine Duedahl-Olesen(2)
02:13.37
4 2 Sorø Roklub I
  • Elisabeth Østergaard(1)
  • Smilla Post-Kallenbach(2)
02:20.98
5 1 Ormsund Roklub I
  • Mille Aslaksen Wåle(1)
  • Julie Knap Haagenrud(2)
02:26.09
102
U15 W2X Junior u. 15 Piger 2X - 500m 2. Indledende
2017-07-01 07:15
Plac. # Navn Tid
5 12 Kungälv/Åhus Roddklubb I
  • Johanna Eriksson(1)
  • Märta Karlsson(2)
0
1 7 Kungälv I
  • Tyra Carlsson(1)
  • Stina Bujalla(2)
02:01.59
2 10 Holstebro Roklub/Silkeborg Roklub/KCHO I
  • Sofie Valentin Hæk(1)
  • Stine Højager Nielsen(2)
02:02.95
3 6 Ormsund Roklub II
  • Embla Reykdal(1)
  • Tyra Eklo Hjemdal(2)
02:28.79
4 11 Drammen Roklubb I
  • Andrea Willand-Evensen(1)
  • Tale Tollefsen Seip(2)
03:27.89
103
U19 M2- Junior u. 19 Drenge 2- - 2000m A Finale
2017-07-01 13:28
Plac. # Navn Tid
1 2 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Kaare Mortensen (1)
  • Nichlas Ulnits(2)
08:05.82
2 3 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Lasse Maigaard(1)
  • Aksel Bay(2)
08:20.97
3 1 Bagsværd Roklub/Københavns Roklub/KCB I
  • Sigurd Reistad(1)
  • Timon Strømgren(2)
08:33.51
104
U19 M1X Junior u. 19 Drenge 1X - 2000m A Finale
2017-07-01 13:34
Plac. # Navn Tid
1 12 Japan Rowing Association III
  • Shunsuke Shimada(1)
08:17.03
2 16 Roforeningen KVIK/KCB I
  • Nicholas Andersen(1)
08:17.72
3 14 Japan Rowing Association I
  • Hiroki Aoki(1)
08:18.94
4 10 Japan Rowing Association II
  • Hikaru Shigemi(1)
08:23.16
5 7 Lyngby Roklub/KKL I
  • Mathias Ærendahl Heldbo(1)
08:24.70
6 17 Odense Roklub/KCO III
  • Andreas Finne Skovbakke(1)
08:39.02
104
U19 M1X Junior u. 19 Drenge 1X - 2000m B Finale
2017-07-01 13:31
Plac. # Navn Tid
1 13 Moss Roklubb I
  • Alfred Eliassen(1)
08:38.53
2 4 Odense Roklub/KCO I
  • Tobias Taudal(1)
08:40.68
3 21 Moss Roklubb II
  • Jarle Sæby(1)
08:43.55
4 8 Ormsund Roklub I
  • Oskar Martinius Gjerland(1)
09:01.62
5 5 Hvidovre Roklub/KCHO I
  • Marcus Villiam Lyngesen(1)
09:25.82
104
U19 M1X Junior u. 19 Drenge 1X - 2000m 1. Indledende
2017-07-01 07:21
Plac. # Navn Tid
1 10 Japan Rowing Association II
  • Hikaru Shigemi(1)
08:20.29
2 7 Lyngby Roklub/KKL I
  • Mathias Ærendahl Heldbo(1)
08:22.11
3 4 Odense Roklub/KCO I
  • Tobias Taudal(1)
08:29.10
4 8 Ormsund Roklub I
  • Oskar Martinius Gjerland(1)
08:53.25
5 1 Horten Roklubb I
  • Vegard Sørensen(1)
09:14.28
6 6 Horten Roklubb V
  • Jonas Bergundhaugen(1)
10:32.23
104
U19 M1X Junior u. 19 Drenge 1X - 2000m 2. Indledende
2017-07-01 07:21
Plac. # Navn Tid
1 12 Japan Rowing Association III
  • Shunsuke Shimada(1)
08:15.07
2 16 Roforeningen KVIK/KCB I
  • Nicholas Andersen(1)
08:23.24
3 13 Moss Roklubb I
  • Alfred Eliassen(1)
08:40.15
4 15 Sarpsborg RK I
  • Diderik Sørby Skjønhaug(1)
08:49.51
5 9 Roforeningen KVIK I
  • Torbjørn Frankel(1)
08:58.78
6 11 Horten Roklubb IV
  • Egil Brekke(1)
10:38.57
104
U19 M1X Junior u. 19 Drenge 1X - 2000m 3. Indledende
2017-07-01 07:21
Plac. # Navn Tid
1 17 Odense Roklub/KCO III
  • Andreas Finne Skovbakke(1)
08:23.47
2 14 Japan Rowing Association I
  • Hiroki Aoki(1)
08:25.30
3 21 Moss Roklubb II
  • Jarle Sæby(1)
08:37:43
4 5 Hvidovre Roklub/KCHO I
  • Marcus Villiam Lyngesen(1)
09:14.35
5 18 Horten Roklubb III
  • Håkon Ørnbo(1)
09:31.42
6 20 Tønsberg Roklubb I
  • Sander Benden Nilsen(1)
09:31.84
105
U19 W1X Junior u. 19 Piger 1X - 2000m A Finale
2017-07-01 13:40
Plac. # Navn Tid
1 12 Aarhus Roklub I
  • Mette Køchs Nielsen(1)
09:05.05
2 10 Danske Studenters Roklub II
  • Amalie Riff Brems(1)
09:12.01
3 18 Kungälv I
  • Annie Nyman(1)
09:20.98
4 6 Horten Roklubb I
  • Mia Helene Falch(1)
09:32.07
5 2 Roskilde Roklub/KCR I
  • Malli Segoli(1)
09:53.79
105
U19 W1X Junior u. 19 Piger 1X - 2000m 1. Indledende
2017-07-01 07:36
Plac. # Navn Tid
1 6 Horten Roklubb I
  • Mia Helene Falch(1)
09:46.18
2 2 Roskilde Roklub/KCR I
  • Malli Segoli(1)
09:55.24
3 8 Moss Roklubb I
  • Hibaq Mohamed(1)
10:07.92
4 7 Christiania Rodklub II
  • Marte Morgenlie Skei(1)
10:08.35
5 5 Bagsværd Roklub/KCB II
  • Agnete Jersild(1)
10:23.48
6 4 Horten Roklubb II
  • Elin Bjune(1)
11:19.29
105
U19 W1X Junior u. 19 Piger 1X - 2000m 2. Indledende
2017-07-01 07:36
Plac. # Navn Tid
1 12 Aarhus Roklub I
  • Mette Køchs Nielsen(1)
09:11.33
2 10 Danske Studenters Roklub II
  • Amalie Riff Brems(1)
09:19.78
3 16 Roklubben Ægir I
  • Mie Mellerup(1)
09:37.60
4 14 Tønsberg Roklubb I
  • Lene Samland(1)
10:32.04
5 9 Moss Roklubb III
  • Maija Rekstad(1)
11:04.23
105
U19 W1X Junior u. 19 Piger 1X - 2000m 3. Indledende
2017-07-01 07:36
Plac. # Navn Tid
1 18 Kungälv I
  • Annie Nyman(1)
09:29.30
2 22 Fredericia Roklub/KCHO I
  • Amalie Kiær(1)
09:40.95
3 21 Christiania Rodklub I
  • Hermine Wilhelmsen(1)
09:47.67
4 26 Bærum Roklubb I
  • Synnøve Gillebo Foss(1)
10:26.51
5 25 Københavns Roklub I
  • Marie Takegawa(1)
10:49.94
106
U17 M1X Junior u. 17 Drenge 1X - 1500m A Finale
2017-07-01 14:01
Plac. # Navn Tid
1 19 Porsgrunn Roklubb I
  • Sturla Mogstad(1)
06:22:83
2 13 Mölndals Roddklubb I
  • Johan Källström(1)
06:29:81
1 15 Christiania Rodklub III
  • Tinius Wilhelmsen(1)
06:30:12
2 7 Christiania Rodklub I
  • Reite Fredrik(1)
06:35:29
3 10 Roskilde Roklub/KCR II 18
  • Victor Hellmann Lauritsen(1)
06:37:97
3 3 Hadsund Roklub I 18
  • Haris Alagic(1)
06:42:99
4 5 Tønsberg Roklubb II
  • Ola Flatland Hoftun(1)
06:50:04
4 16 Kungälv II
  • Emil Lundqvist(1)
06:52:98
5 11 Aarhus Roklub I 16
  • Simon Dissing(1)
07:02:61
5 3 Odense Roklub/KCO I 16
  • Sebastian Quottrup Jansen(1)
07:02:69
6 1 Sarpsborg RK I
  • Jacob Gundersen(1)
07:06:41
6 8 Christiania Rodklub I
  • Bror Henrik Flyen Storsten(1)
07:08:96
106
U17 M1X Junior u. 17 Drenge 1X - 1500m B Finale
2017-07-01 14:15
Plac. # Navn Tid
1 8 Moss Roklubb I
  • Magnus Strømme(1)
06:28:37
2 14 Christiania Rodklub II
  • Erik Johansen(1)
06:33:25
3 11 Kungälv I
  • Per Ingmar Bujalla(1)
06:37:67
1 6 Sorø Roklub I 14
  • Christian Nielsen(1)
06.44.19
4 18 Roskilde Roklub/KCR I 14
  • Mathias Biltoft Ankerstjerne(1)
06:54:50
2 18 Roklubben Stevns I 12
  • Malthe T. Christiansen(1)
06.55.74
5 4 Tønsberg Roklubb I
  • Martin Asheim(1)
07:00:09
3 12 Rødvig Roklub I 10
  • Patrick Klestrup (1)
07.08.96
4 14 Københavns Roklub I 8
  • Elvin Clemmensen(1)
07.31.54
5 10 Moss Roklubb II
  • Simen Solbakken-Thømt(1)
07.37.83
106
U17 M1X Junior u. 17 Drenge 1X - 1500m C Finale
2017-07-01 13:51
Plac. # Navn Tid
1 2 Sarpsborg RK II
  • Håkon Grønberg Møller(1)
06:51:29
1 12 Åhus Roddklubb I
  • Nils Ekander(1)
07:13:77
2 17 Drammen Roklubb I
  • Elias Loe Eritsland(1)
07:21:86
2 17 Sarpsborg RK IV
  • Oliver Melnes(1)
07:24:25
3 15 Moss Roklubb III
  • Oliver Eliassen(1)
07:26:10
3 5 Horten Roklubb III
  • Martin Rustan Buschmann(1)
07:33:05
4 6 Københavns Roklub I 12
  • Charlie McDonald**(1)
08:05:85
4 9 Sarpsborg RK III
  • Jakob Asbjørnsen(1)
08:52:39
106
U17 M1X Junior u. 17 Drenge 1X - 1500m D Finale
2017-07-01 14:05
Plac. # Navn Tid
1 19 Hadsund Roklub III 10
  • Rasmus Konnerup(1)
07:21:30
1 20 Roforeningen KVIK I 6
  • Johan Søvndahl Kok(1)
07:33:19
2 2 Hadsund Roklub II 8
  • Malthe Dybdahl Malling(1)
07:50:99
2 16 Roskilde Roklub/KCR III 4
  • Emil Lindegaard Nielsen(1)
07:53:60
3 1 Åhus Roddklubb II
  • Andreas Eriksson(1)
07:57:12
3 13 Horten Roklubb I
  • Benjamin Nærsnes(1)
08:09:42
106
U17 M1X Junior u. 17 Drenge 1X - 1500m 1. Indledende
2017-07-01 07:51
Plac. # Navn Tid
1 3 Hadsund Roklub I
  • Haris Alagic(1)
Seeded06:42:212
2 5 Tønsberg Roklubb II
  • Ola Flatland Hoftun(1)
06:46:14
3 6 Sorø Roklub I
  • Christian Nielsen(1)
06:47:03
4 2 Sarpsborg RK II
  • Håkon Grønberg Møller(1)
06:55:30
1 3 Odense Roklub/KCO I
  • Sebastian Quottrup Jansen(1)
Seeded07:08:30
2 1 Sarpsborg RK I
  • Jacob Gundersen(1)
07:11:55
3 4 Tønsberg Roklubb I
  • Martin Asheim(1)
07:28:84
4 5 Horten Roklubb III
  • Martin Rustan Buschmann(1)
07:38:55
5 1 Åhus Roddklubb II
  • Andreas Eriksson(1)
07:52:41
5 2 Hadsund Roklub II
  • Malthe Dybdahl Malling(1)
07:55:23
106
U17 M1X Junior u. 17 Drenge 1X - 1500m 2. Indledende
2017-07-01 08:14
Plac. # Navn Tid
1 7 Christiania Rodklub I
  • Reite Fredrik(1)
06:47:18
2 10 Roskilde Roklub/KCR II
  • Victor Hellmann Lauritsen(1)
06:49:28
3 8 Moss Roklubb I
  • Magnus Strømme(1)
06:49:73
1 11 Aarhus Roklub I
  • Simon Dissing(1)
07:03:81
2 8 Christiania Rodklub I
  • Bror Henrik Flyen Storsten(1)
07:08:18
3 10 Moss Roklubb II
  • Simen Solbakken-Thømt(1)
07:25:33
4 9 Sarpsborg RK III
  • Jakob Asbjørnsen(1)
07:45:04
5 7 Horten Roklubb II
  • Bjørn-Ola Bexrud(1)
08:09:11
4 6 Københavns Roklub I
  • Charlie McDonald**(1)
08:29:06
106
U17 M1X Junior u. 17 Drenge 1X - 1500m 3. Indledende
2017-07-01 07:57
Plac. # Navn Tid
1 13 Mölndals Roddklubb I
  • Johan Källström(1)
06:59:41
1 15 Christiania Rodklub III
  • Tinius Wilhelmsen(1)
06:59:47
2 14 Christiania Rodklub II
  • Erik Johansen(1)
07;03:22
3 11 Kungälv I
  • Per Ingmar Bujalla(1)
07:07:75
2 12 Rødvig Roklub I
  • Patrick Klestrup (1)
07:20:94
4 12 Åhus Roddklubb I
  • Nils Ekander(1)
07:32:28
3 14 Københavns Roklub I
  • Elvin Clemmensen(1)
07:51:32
5 13 Horten Roklubb I
  • Benjamin Nærsnes(1)
08:17:76
4 15 Moss Roklubb III
  • Oliver Eliassen(1)
08:18:79
5 16 Roskilde Roklub/KCR III
  • Emil Lindegaard Nielsen(1)
08:54:09
106
U17 M1X Junior u. 17 Drenge 1X - 1500m 4. Indledende
2017-07-01 08:00
Plac. # Navn Tid
1 19 Porsgrunn Roklubb I
  • Sturla Mogstad(1)
06:45:97
1 16 Kungälv II
  • Emil Lundqvist(1)
06:48:77
2 18 Roskilde Roklub/KCR I
  • Mathias Biltoft Ankerstjerne(1)
06:59:57
2 18 Roklubben Stevns I
  • Malthe T. Christiansen(1)
07:07:48
3 17 Drammen Roklubb I
  • Elias Loe Eritsland(1)
07:18:06
3 17 Sarpsborg RK IV
  • Oliver Melnes(1)
07:24:87
4 19 Hadsund Roklub III
  • Rasmus Konnerup(1)
07:25:38
4 20 Roforeningen KVIK I
  • Johan Søvndahl Kok(1)
07:29:21
107
U17 W2X Junior u. 17 Piger 2X - 1500m A Finale
2017-07-01 14:31
Plac. # Navn Tid
1 5 Roskilde Roklub/KCR I 18
  • Caroline Munch(1)
  • Victoria Munch(2)
06:25.24
2 3 Kungälv I
  • Elin Brischewski(1)
  • Sofie Runge(2)
06:27.21
3 11 Ormsund Roklub I
  • Mathea Louise Rognerud(1)
  • Hannah Elisabeth Grude(2)
06:38.19
4 1 Roklubben Ægir I 16
  • Rebekkah Nordskjold(1)
  • Stefanie Brun Pedersen(2)
06:40.78
5 7 Horten Roklubb I
  • Marte Stava(1)
  • Maren Næss Brevik(2)
06:59.37
107
U17 W2X Junior u. 17 Piger 2X - 1500m B Finale
2017-07-01 14:26
Plac. # Navn Tid
1 10 Tønsberg Roklubb I
  • Marie Andrup-Næss(1)
  • Ida Kyvik Sandvik(2)
06:33.47
2 8 Sorø Roklub I 14
  • Nicoline Bluhme(1)
  • Emilie Lynæs(2)
06:36.75
3 2 Lyngby Dameroklub/Roklubben Skjold I 12
  • Mathilde Koczulab(1)
  • Ida Marie Reimer(2)
07:12.86
4 4 Roklubben Skjold I 10
  • Mathilde Morris Bay Toft(1)
  • Stine Koczulab(2)
07:21.67
107
U17 W2X Junior u. 17 Piger 2X - 1500m 1. Indledende
2017-07-01 08:26
Plac. # Navn Tid
1 5 Roskilde Roklub/KCR I
  • Caroline Munch(1)
  • Victoria Munch(2)
06:39.46
2 3 Kungälv I
  • Elin Brischewski(1)
  • Sofie Runge(2)
06:41.99
3 1 Roklubben Ægir I
  • Rebekkah Nordskjold(1)
  • Stefanie Brun Pedersen(2)
06:53.18
4 2 Lyngby Dameroklub/Roklubben Skjold I
  • Mathilde Koczulab(1)
  • Ida Marie Reimer(2)
07:25.42
5 4 Roklubben Skjold I
  • Mathilde Morris Bay Toft(1)
  • Stine Koczulab(2)
07:48.66
107
U17 W2X Junior u. 17 Piger 2X - 1500m 2. Indledende
2017-07-01 08:26
Plac. # Navn Tid
1 11 Ormsund Roklub I
  • Mathea Louise Rognerud(1)
  • Hannah Elisabeth Grude(2)
06:49.49
2 7 Horten Roklubb I
  • Marte Stava(1)
  • Maren Næss Brevik(2)
06:50.07
3 10 Tønsberg Roklubb I
  • Marie Andrup-Næss(1)
  • Ida Kyvik Sandvik(2)
06:52.04
4 8 Sorø Roklub I
  • Nicoline Bluhme(1)
  • Emilie Lynæs(2)
06:52.77
108
U13 M1X Junior u. 13 Drenge 1X - 500m 1. Afdeling
2017-07-01 14:23
Plac. # Navn Tid
1 2 Roklubben Stevns II
  • Jakob Iversen(1)
0:00:00
2 3 Roklubben Stevns IV
  • Nikolaj Bakkeskov Andesen(1)
0:02:07
3 1 Roklubben Stevns I
  • August Riis Poulsen(1)
0:16:47
108
U13 M1X Junior u. 13 Drenge 1X - 500m 2. Afdeling
2017-07-01 14:42
Plac. # Navn Tid
1 4 Mölndals Roddklubb I
  • Erik Källström(1)
02:27.83
2 6 Horten Roklubb I
  • Sebastian Haraldseth(1)
02:35.69
3 5 Rødvig Roklub I
  • Kevin Joensen, (1)
02:41.21
4 7 Roklubben Stevns III
  • Nikolaj Hallsman Olsen(1)
02:44.66
5 8 Roklubben Stevns V
  • David F Larsen(1)
03:57.44
109
U13 W2X Junior u. 13 Piger 2X - 500m 1. Afdeling
2017-07-01 14:44
Plac. # Navn Tid
1 2 Kungälv II
  • Klara Nyman(1)
  • Märta Karlsson(2)
02:35.53
2 1 Roklubben Stevns I
  • Cecilia Tornehøj Kroll(1)
  • Anna Iversen(2)
02:39.12
3 3 Kungälv I
  • Maja Karlsson(1)
  • Moa Lundqkvist(2)
03:03.65
111
U19 W2- Junior u. 19 Piger 2- - 2000m A Finale
2017-07-01 14:52
Plac. # Navn Tid
1 1 Bagsværd Roklub/Danske Studenters Roklub/KCB I
  • Mathilde Kiilgaard(1)
  • Christine Amalie Meinert Cardel(2)
08:47.89
2 3 Hadsund Roklub I
  • Thea Bach Stegger(1)
  • Agnete Munk(2)
09:15.30
112
W2X Åben Kvinder 2X - 2000m A Finale
2017-07-01 14:56
Plac. # Navn Tid
1 7 Bagsværd Roklub/Hadsund Roklub/KCB I
  • Trine Toft Andersen(1)
  • Iben Østergaard(2)
07:45:98
2 1 Aarhus Roklub/Bagsværd Roklub/KCB I
  • Nina Hollensen(1)
  • Lisbet Falch Jakobsen(2)
07:51:41
1 1 Bagsværd/Holstebro Roklub/KCHO I
  • Frida Sanggaard(1)
  • Ida Petersen(2)
08:01.69
2 3 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Emma Hammer(1)
  • Emilie Jersild(2)
08:29.15
3 9 Drammen Roklubb I
  • Astrid Leirset(1)
  • Siri Bjerkheim(2)
08:32.20
4 2 Danske Studenters Roklub I
  • Sofie Brorson Vetner(1)
  • Rikke Brouw Hyldahl(2)
08:44:20
3 2 Odense Roklub/KCO I
  • Luise Lund Hansen(1)
  • N N(2)
08:46.71
5 10 Odense Roklub I
  • Elisabeth Kaalund Keller(1)
  • Hedda Bollum Berge(2)
09:10:99
112
W2X Åben Kvinder 2X - 2000m 1. Indledende
2017-07-01 08:36
Plac. # Navn Tid
1 7 Bagsværd Roklub/Hadsund Roklub/KCB I
  • Trine Toft Andersen(1)
  • Iben Østergaard(2)
08:02:25
2 1 Aarhus Roklub/Bagsværd Roklub/KCB I
  • Nina Hollensen(1)
  • Lisbet Falch Jakobsen(2)
08:02:93
3 2 Danske Studenters Roklub I
  • Sofie Brorson Vetner(1)
  • Rikke Brouw Hyldahl(2)
09:03:90
4 3 Aarhus Roklub II
  • Sahra Monefeldt Andersen(1)
  • Amelia Løvstrup Adby(2)
09:23:86
112
W2X Åben Kvinder 2X - 2000m 2. Indledende
2017-07-01 08:36
Plac. # Navn Tid
1 9 Drammen Roklubb I
  • Astrid Leirset(1)
  • Siri Bjerkheim(2)
08:55:50
2 10 Odense Roklub I
  • Elisabeth Kaalund Keller(1)
  • Hedda Bollum Berge(2)
09:12:28
3 8 Hadsund Roklub/Roklubben Ægir I
  • Cecilie Samsø(1)
  • Astrid Filtenborg(2)
09:30:22
113
M2X Åben Mænd 2X - 2000m A Finale
2017-07-01 15:05
Plac. # Navn Tid
1 4 Danske Studenters Roklub/Roforeningen KVIK I
  • Christoffer Kruse(1)
  • Loui Lam(2)
07:19.87
2 3 Bagsværd Roklub/KCB II
  • Jens Graudal(1)
  • Malthe Puro(2)
07:22.81
3 2 Odense Roklub/KCO I
  • Oscar Mazza(1)
  • Malte Rusbjerg(2)
07:32.41
1 3 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Marcus Johansen(1)
  • Christian Michaelsen(2)
07:32:63
4 5 Bærum Roklubb/Moss Roklubb I
  • Andreas Erichsen(1)
  • Einar Solbakken(2)
07:39.12
5 1 Danske Studenters Roklub/Københavns Roklub I
  • Aksel Dybdahl Poulsen(1)
  • Jakob Grænge Hansen(2)
07:39.79
2 5 Sorø Roklub I
  • Peter Carstens(1)
  • Christian Mølvig(2)
07:52:25
3 1 Drammen Roklubb I
  • Håkon Austad Langberg(1)
  • Eirik Hexeberg Henriksen(2)
08:00:46
4 4 Aalborg Roklub I
  • Troels Dalgaard Danielsen(1)
  • Jesper Quist Jensen(2)
08:14:08
5 2 Odense Roklub I
  • Martin Rønn Sørensen(1)
  • Michael Moerner(2)
08:31:37
114
M4- Åben Mænd 4- - 2000m A Finale
2017-07-01 15:08
Plac. # Navn Tid
1 2 Danske Studenters Roklub/Holstebro Roklub/KCHO I
  • Magnus Valbirk(1)
  • Esben Søvndahl(2)
  • Christian Taulbjerg(3)
  • Magnus Zier Quist Rathenborg(4)
06:43.72
2 1 Bagsværd Roklub/Lyngby Roklub/Roskilde Roklub I
  • Anders Bau Hansen(1)
  • Christian Asmussen(2)
  • Jacob Barsøe(3)
  • Jens Vilhelmsen(4)
07:11.59
3 3 Aalborg Roklub I
  • Christian Hauge(1)
  • Christian Kiær(2)
  • Mikkel Paetau(3)
  • Esben Ravn(4)
07:22.06
115
U15 M4X Junior u. 15 Drenge 4X - 500m A Finale
2017-07-01 14:50
Plac. # Navn Tid
1 4 Holstebro Roklub/Viborg Ro- og Kajakklub/KCHO I 18
  • Rasmus Mortensen(1)
  • Oscar Burvil(2)
  • Filip Blaaberg-Greve(3)
  • Tobias Bork Kristensen(4)
01:34.89
2 3 Bagsværd Roklub/KCB I 16
  • Asbjørn Bay(1)
  • Alexander Aldrich(2)
  • Mathias Brøbech(3)
  • Casper Girke Christensen(4)
  • Svante Witt(cox)
01:39.80
3 6 Christiania Rodklub I
  • Lorentz Pran(1)
  • Balder Haug Hagen(2)
  • Christoffer Widding(3)
  • Jostein Eriksen Thon(4)
01:49.01
4 5 Drammen Roklubb I
  • Håkon Wessel(1)
  • Jonas Willand-Evensen(2)
  • Ulrik Pharo Lohne(3)
  • Hampus Westerberg-Heltne(4)
01:51.09
5 1 Kungälv/Mölndals Roddklubb/Åhus Roddklubb I
  • Harry Ottosson(1)
  • Simon Karlsson(2)
  • Malte Andersson(3)
  • Erik Källström(4)
01:51.66
6 2 Holstebro Roklub/KCHO I 14
  • Simon Mikkelsen(1)
  • Tobias Kramer(2)
  • Christian Søndergaard(3)
  • Max Elleskov Røgild(4)
01:54.27
117
U17 M4X Junior u. 17 Drenge 4X - 1500m A Finale
2017-07-01 15:22
Plac. # Navn Tid
1 7 Holstebro Roklub/Hvidovre Roklub/Sorø Roklub/KCHO I 18
  • Frederik Geertsen Lund(1)
  • Frederik Larsen(2)
  • Thomas Jensen(3)
  • Jannick Wly Andersen(4)
05:16.28
2 3 Christiania Rodklub I
  • Andreas Dugstad Sørskaar(1)
  • Erik Johansen(2)
  • Fredrik Reite(3)
  • Tinius Wilhelmsen(4)
05:30.26
3 10 Bagsværd Roklub/Næstved Roklub/Sorø Roklub I 16
  • Rasmus Lind(1)
  • Malte Arensbach(2)
  • Rasmus Bjerre(3)
  • Niels Østergaard(4)
05:37.08
4 1 Roskilde Roklub/KCR I 14
  • Emil Lindegaard Nielsen(1)
  • Matthias Oliver Skovsgaard Batenburg(2)
  • Julius Philipson(3)
  • Victor Hellmann Lauritsen(4)
05:42.62
5 5 Kungälv I
  • Daniel Aronsson(1)
  • Emil Lundqvist(2)
  • Edvin Öhman(3)
  • Per Ingmar Bujalla(4)
05:45.44
6 8 Roklubben Stevns/Sorø Roklub I 12
  • Christian Nielsen(1)
  • Mathias Ebbekær(2)
  • Peter Skou **(3)
  • Malthe T. Christiansen(4)
06:11.50
117
U17 M4X Junior u. 17 Drenge 4X - 1500m B Finale
2017-07-01 15:17
Plac. # Navn Tid
1 6 Kungälv/Mölndals Roddklubb/Åhus Roddklubb I
  • Nils Hugoson(1)
  • Edvin Karlsson(2)
  • Johan Källström(3)
  • Nils Ekander(4)
05:48.88
2 11 Christiania Rodklub II
  • Marius Bjørn-Hansen Storsten(1)
  • Bror Flyen Storsten(2)
  • Martin Dege(3)
  • Åsmund Sand Larsen(4)
06:06.41
3 4 Moss Roklubb I
  • Magnus Strømme(1)
  • Kasper Krognes Tuva(2)
  • Oliver Eliassen(3)
  • Simen Solbakken-Thømt(4)
06:22.76
4 9 Københavns Roklub I 10
  • Tobias Theglev(1)
  • Frederik Saltoft Jessen(2)
  • Anton Sode Dam(3)
  • Villads Lindholm(4)
06:46.67
117
U17 M4X Junior u. 17 Drenge 4X - 1500m 1. Indledende
2017-07-01 08:46
Plac. # Navn Tid
1 3 Christiania Rodklub I
  • Andreas Dugstad Sørskaar(1)
  • Erik Johansen(2)
  • Fredrik Reite(3)
  • Tinius Wilhelmsen(4)
05:30.45
2 5 Kungälv I
  • Daniel Aronsson(1)
  • Emil Lundqvist(2)
  • Edvin Öhman(3)
  • Per Ingmar Bujalla(4)
05:36.84
3 1 Roskilde Roklub/KCR I
  • Emil Lindegaard Nielsen(1)
  • Matthias Oliver Skovsgaard Batenburg(2)
  • Julius Philipson(3)
  • Victor Hellmann Lauritsen(4)
05:37.28
4 6 Kungälv/Mölndals Roddklubb/Åhus Roddklubb I
  • Nils Hugoson(1)
  • Edvin Karlsson(2)
  • Johan Källström(3)
  • Nils Ekander(4)
05:50.55
5 2 Sarpsborg RK I Afmeldt
  • Håkon Grønberg Møller(1)
  • Jacob Gundersen(2)
  • Jakob Asbjørnsen(3)
  • Oliver Melnes(4)
06:02.00
6 4 Moss Roklubb I
  • Magnus Strømme(1)
  • Kasper Krognes Tuva(2)
  • Oliver Eliassen(3)
  • Simen Solbakken-Thømt(4)
06:40.50
117
U17 M4X Junior u. 17 Drenge 4X - 1500m 2. Indledende
2017-07-01 08:46
Plac. # Navn Tid
1 7 Holstebro Roklub/Hvidovre Roklub/Sorø Roklub/KCHO I
  • Frederik Geertsen Lund(1)
  • Frederik Larsen(2)
  • Thomas Jensen(3)
  • Jannick Wly Andersen(4)
05:31.33
2 10 Bagsværd Roklub/Næstved Roklub/Sorø Roklub I
  • Rasmus Lind(1)
  • Malte Arensbach(2)
  • Rasmus Bjerre(3)
  • Niels Østergaard(4)
05:39.76
3 8 Roklubben Stevns/Sorø Roklub I
  • Christian Nielsen(1)
  • Mathias Ebbekær(2)
  • Peter Skou **(3)
  • Malthe T. Christiansen(4)
05:58.52
4 11 Christiania Rodklub II
  • Marius Bjørn-Hansen Storsten(1)
  • Bror Flyen Storsten(2)
  • Martin Dege(3)
  • Åsmund Sand Larsen(4)
06:09.21
5 9 Københavns Roklub I
  • Tobias Theglev(1)
  • Frederik Saltoft Jessen(2)
  • Anton Sode Dam(3)
  • Villads Lindholm(4)
07:17.91
118
U19 M2X Junior u. 19 Drenge 2X - 2000m A Finale
2017-07-01 15:29
Plac. # Navn Tid
1 6 Hadsund Roklub/Roklubben Ægir I
  • Adrian Flarup Johansen(1)
  • Mikkel Knudsen(2)
07:29.07
2 5 Norway I
  • Nicolai Enstad Haraldseth(1)
  • Jaime Aalders(2)
07:33.67
3 1 Tønsberg Roklubb I
  • Lars Gørann Lindgren(1)
  • Isac Vartdal-Gjerde(2)
07:54.01
4 3 Ringsted Roklub/Roskilde Roklub/KCR I
  • Sigurd Hutnik(1)
  • Martin Kofoed Jensen(2)
08:04.26
5 2 Horten Roklubb I
  • Håkon Ørnbo(1)
  • Vegard Sørensen(2)
08:59.75
6 7 Horten Roklubb II
  • Egil Brekke(1)
  • Jonas Bergundhaugen(2)
10:12.16
119
U19 W2X Junior u. 19 Piger 2X - 2000m A Finale
2017-07-01 15:35
Plac. # Navn Tid
1 1 Hadsund Roklub/Odense Roklub/KCO I
  • Sofie Halling Vikkelsøe(1)
  • Ida Blomstrand(2)
08:17.51
2 5 Norway I
  • Amanda Helseth(1)
  • Matilde Sødal(2)
08:20.38
3 11 Bagsværd Roklub/Danske Studenters Roklub/KCB I
  • Anne Katrine Kiilgaard(1)
  • Regitze Bay(2)
08:46.34
4 9 Danske Studenters Roklub/Roklubben Stevns I
  • Nikoline Kroll(1)
  • Louise Hyldager(2)
08:53.95
5 7 Christiania Rodklub I
  • Hermine Wilhelmsen(1)
  • Marte Morgenlie Skei(2)
08:55.88
6 8 Ormsund Roklub I
  • Rikke Aslaksen Waale(1)
  • Serine Camilie Aaker(2)
09:28.84
119
U19 W2X Junior u. 19 Piger 2X - 2000m 1. Indledende
2017-07-01 08:56
Plac. # Navn Tid
1 1 Hadsund Roklub/Odense Roklub/KCO I
  • Sofie Halling Vikkelsøe(1)
  • Ida Blomstrand(2)
06:55.50
2 5 Norway I
  • Amanda Helseth(1)
  • Matilde Sødal(2)
07:12.39
3 7 Christiania Rodklub I
  • Hermine Wilhelmsen(1)
  • Marte Morgenlie Skei(2)
07:32.97
4 6 Horten Roklubb I
  • Mia Helene Falch(1)
  • Elin Bjune(2)
08:03.03
5 4 Moss Roklubb/Sarpsborg RK I
  • Lise Meinike Dørre(1)
  • Cornelia Knutsen(2)
08:19.85
6 3 Drammen Roklubb/Tønsberg Roklubb I
  • Lene Samland(1)
  • Karoline Rydland Masch(2)
08:32.24
119
U19 W2X Junior u. 19 Piger 2X - 2000m 2. Indledende
2017-07-01 08:56
Plac. # Navn Tid
1 9 Danske Studenters Roklub/Roklubben Stevns I
  • Nikoline Kroll(1)
  • Louise Hyldager(2)
08:37.90
2 11 Bagsværd Roklub/Danske Studenters Roklub/KCB I
  • Anne Katrine Kiilgaard(1)
  • Regitze Bay(2)
08:49.31
3 8 Ormsund Roklub I
  • Rikke Aslaksen Waale(1)
  • Serine Camilie Aaker(2)
09:19.10
4 12 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Agnete Jersild(1)
  • Annelise Kofod(2)
09:24.95
5 10 Moss Roklubb I
  • Maija Rekstad(1)
  • Hibaq Mohamed(2)
09:41.43
6 13 Fredriksstad Roklub I
  • Emilie Stokke(1)
  • Hedda Marie B. Larsen(2)
09:47.03
121
U15 W4X Junior u. 15 Piger 4X - 500m V Finale
2017-07-01 15:41
Plac. # Navn Tid
2 1 Kungälv I
  • Maja Karlsson(1)
  • Klara Nyman(2)
  • Moa Lundqkvist(3)
  • Märta Karlsson(4)
  • Johanna Eriksson(cox)
02:57.97
121
U15 W4X Junior u. 15 Piger 4X - 500m A Finale
2017-07-01 15:41
Plac. # Navn Tid
1 2 Ormsund Roklub I
  • Julie Knap Haagenrud(1)
  • Karen Nevstad(2)
  • Embla Reykdal(3)
  • AnnaLuna Bjønnes Yngsdal(4)
02:18.74
122
U17 W4X Junior u. 17 Piger 4X - 1500m A Finale
2017-07-01 15:41
Plac. # Navn Tid
1 4 Bagsværd Roklub/KCB I 18
  • Emma Braad Olesen(1)
  • Astrid Højgaard(2)
  • Matilde Hjorth(3)
  • Christine Amalie Meinert Cardel(4)
05:57.61
2 2 Roforeningen KVIK/Roklubben Furesø I 16
  • Clara Møller(1)
  • Anna Adelholm(2)
  • Xenia Kviat Antonsen(3)
  • Kristine Søndergård Hansen(4)
06:00.43
3 5 Kungälv I
  • Elin Brischewski(1)
  • Sofie Runge(2)
  • Tyra Carlsson(3)
  • Stina Bujalla(4)
06:01.48
4 3 Aarhus Roklub/Odense Roklub/Roklubben Ægir I 14
  • Laura Boldsen(1)
  • Erantis Fodgaard Sørensen(2)
  • Rebekkah Nordskjold(3)
  • Stefanie Brun Pedersen(4)
06:26.85
5 1 Lyngby Dameroklub/Roklubben Skjold I 12
  • Ida Marie Reimer(1)
  • Mathilde Koczulab(2)
  • Mathilde Morris Bay Toft(3)
  • Stine Koczulab(4)
07:00.21
123
W1X Åben Kvinder 1X - 2000m A Finale
2017-07-01 15:48
Plac. # Navn Tid
1 1 Roskilde Roklub/KCR I
  • Silja Konoy Davidsen(1)
08:55.22
2 5 Aarhus Roklub III
  • Mai Nielsen(1)
09:03.20
3 3 Aarhus Roklub I
  • Maria L.N Hansen(1)
09:22.80
4 2 Roskilde Roklub/KCR II
  • Katrine Schultz-Knudsen(1)
09:30.47
5 6 Aarhus Roklub IV
  • Sahra Monefeldt Andersen(1)
10:04.45
6 4 Aarhus Roklub II
  • Kirstine Stampe(1)
10:19.64
124
M1X Åben Mænd 1X - 2000m A Finale
2017-07-01 15:54
Plac. # Navn Tid
1 1 Roskilde Roklub/KCR I
  • Bastian Secher(1)
0:00:00
2 10 Norske Studenters Roklub I
  • Jonas Slettemark Juel(1)
0:05:08
3 6 Odense Roklub/KCO I
  • Niklas Vindinge Sørensen(1)
0::23.17
4 7 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Daniel Stentoft Mogensen(1)
0:40.01
5 12 Moss Roklubb I
  • Vegard Sæby(1)
01:17:64
124
M1X Åben Mænd 1X - 2000m 1. Indledende
2017-07-01 09:21
Plac. # Navn Tid
1 1 Roskilde Roklub/KCR I
  • Bastian Secher(1)
08:02.17
2 6 Odense Roklub/KCO I
  • Niklas Vindinge Sørensen(1)
08:09.79
3 3 Lyngby Roklub/KKL Afmeldt
  • Emil Lenzing(1)
08:20.30
4 2 Danske Studenters Roklub II
  • Timothy Antonie Hansen(1)
08:26.78
5 4 Fredericia Roklub I
  • Christian Kiær(1)
09:18.79
124
M1X Åben Mænd 1X - 2000m 2. Indledende
2017-07-01 09:21
Plac. # Navn Tid
1 10 Norske Studenters Roklub I
  • Jonas Slettemark Juel(1)
08:17.06
2 7 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Daniel Stentoft Mogensen(1)
08:21.97
3 12 Moss Roklubb I
  • Vegard Sæby(1)
08:31.30
4 8 Holstebro Roklub/KCHO II
  • Aske Petersen(1)
08:32.60
5 11 Ormsund Roklub I
  • Ole Johan Klingan(1)
09:04.70
125
W4X Åben Kvinder 4X - 2000m A Finale
2017-07-01 16:10
Plac. # Navn Tid
1 1 Aarhus Roklub/Bagsværd Roklub/Danske Studenters Roklub/Roforeningen KVIK/KCB I
  • Nina Hollensen(1)
  • Emma Kiehn(2)
  • Tanja Spring Ehlers(3)
  • Lisbet Falch Jakobsen(4)
00:00.00
2 6 Bagsværd Roklub/Danske Studenters Roklub/Holstebro Roklub/Odder Roklub I
  • Trine Dahl Pedersen(1)
  • Ida Gørtz Jacobsen(2)
  • Julie Poulsen(3)
  • Astrid Steensberg(4)
00:03.11
3 2 Bagsværd Roklub/Danske Studenters Roklub/Holstebro Roklub I
  • Stine Mathiasen(1)
  • Marie Louise Ladegaard Petersen(2)
  • Nanna Bo Christensen(3)
  • Ida Langkjær(4)
00:36.14
4 5 Drammen Roklubb I
  • Fanny Lucie Røed(1)
  • Astrid Leirset(2)
  • Siri Bjerkheim(3)
  • Sara Seip(4)
00:40.46
5 4 Bagsværd Roklub I
  • Nanna Tange Bech(1)
  • Kat Nunn(2)
  • Mathilde Skovgaard(3)
  • Mette Rudkjær Jensen(4)
01:10.13
126
Master W4-/4X Masters Kvinder  27+  4X/4- - 1000m 1. Afdeling
2017-07-01 16:16
Plac. # Navn Tid
1 5 Sorø Roklub II
  • Helle Johanson(1)
  • Linda Milling(2)
  • Ulla Hvid(3)
  • Ruth Köster(4)
Start:24s 04:17.85
2 3 Fredensborg Roklub I
  • Sanne Poulin(1)
  • Anne Mette Jørgensen(2)
  • Susanne Hansen(3)
  • Merete Boldt(4)
Start:14s 04:19.85
3 1 Sorø Roklub I
  • Birgit Juel-Hansen(1)
  • Ingrid Petersen(2)
  • Gitte Niven(3)
  • Laila Hjorth(4)
Start:0s 04:25.57
4 4 Danske Studenters Roklub I
  • Sine Quist Christiansen(1)
  • Waltraut Lissau(2)
  • Regitze Siggaard(3)
  • Asta Øjvind(4)
Start:24s 04:29.85
5 2 Roklubben Furesø/Sorø Roklub I
  • Jane Hagan(1)
  • Helle Torp Eklund(2)
  • Bente Johannessen(3)
  • Merete Busk(4)
Start:8s 04:40.26
127
M4X Åben Mænd 4X - 2000m A Finale
2017-07-01 16:22
Plac. # Navn Tid
1 3 Moss Roklubb I
  • Alfred Eliassen(1)
  • Einar Solbakken(2)
  • Jarle Sæby(3)
  • Vegard Sæby(4)
07:01.32
2 2 Bagsværd Roklub I
  • Jamie Magee(1)
  • Nikolaj Mathias Primault(2)
  • Søren Korsholm(3)
  • Andreas Hussing(4)
07:25.66
3 1 Hadsund Roklub I
  • Christian Danmark(1)
  • Lennart Vestergaard(2)
  • Simon Sørensen(3)
  • Anders Olsen(4)
07:30.21
128
LW1X Åben Kvinder letvægt 1X - 2000m A Finale
2017-07-01 16:28
Plac. # Navn Tid
1 4 Næstved Roklub I
  • Anne Ørsted(1)
08:43.90
2 3 Sandefjord Roklubb I
  • Hanna Mathisen(1)
09:13.83
129
U19 M4X Junior u. 19 Drenge 4X - 2000m A Finale
2017-07-01 16:34
Plac. # Navn Tid
1 2 Bagsværd Roklub/Lyngby Roklub/Roklubben Furesø/Roskilde Roklub/KCB I
  • Jonas Lund(1)
  • Oliver Tolstrup Christensen(2)
  • Jacob Lenzing(3)
  • Oliver Skov Jerkovic(4)
06:25.71
2 1 Norway I
  • Ulrik Wie Soltvedt(1)
  • Nicolay Bjøness Yngsdal(2)
  • Lars Benske(3)
  • Mathias Føjner Wie(4)
06:36.83
3 3 Christiania Rodklub I
  • Fredrik Reite(1)
  • Andreas Dugstad Sørskaar(2)
  • Erik Johansen(3)
  • Tinius Wilhelmsen(4)
07:09.93
4 4 Tønsberg Roklubb I
  • Sander Benden Nilsen(1)
  • Isac Vartdal-Gjerde(2)
  • Lars Gørann Lindgren(3)
  • Martin Asheim(4)
07:19.04
130
U19 W4X Junior u. 19 Piger 4X - 2000m A Finale
2017-07-01 16:40
Plac. # Navn Tid
1 3 Bagsværd Roklub/Danske Studenters Roklub/Odense Roklub I
  • Cecilie Brunnich Sørensen(1)
  • Cecilie Girke(2)
  • Amalie Kiær(3)
  • Mia Sofie Rützou(4)
0:00.00
2 4 Christiania Rodklub I
  • Hermine Wilhelmsen(1)
  • Marte Morgenlie Skei(2)
  • Synnøve Gillebo Foss(3)
  • Rikke Aslaksen Waale(4)
0:00.00
3 1 Fredriksstad Roklub/Moss Roklubb/Sarpsborg RK I
  • Emilie Stokke(1)
  • Hedda Marie B. Larsen(2)
  • Lise Meinike Dørre(3)
  • Cornelia Knutsen(4)
0:00:00
131
M8+ Åben Mænd 8+ - 2000m V Finale
2017-07-01 17:36
Plac. # Navn Tid
2 3 Danmarks Rocenter
  • Nikoline Laidlaw(1)
  • Trine Dahl Pedersen(2)
  • Luise Lund Hansen(3)
  • Emilie Jersild(4)
  • Ida Gørtz Jacobsen(5)
  • Emma Hammer(6)
  • Julie Poulsen(7)
  • Astrid Steensberg(8)
  • Karen Katrine Mortensen(cox)
06:52:12
131
U19 M8+ Junior u. 19 Drenge 8+ - 2000m A Finale
2017-07-01 16:46
Plac. # Navn Tid
1 1 Bagsværd Roklub/Hvidovre Roklub/Københavns Roklub/Lyngby Roklub/KCHO I
  • Martin Kofoed Jensen(1)
  • Frederik Larsen(2)
  • Marcus Villiam Lyngesen(3)
  • Mathias Ærendahl Heldbo(4)
  • Sigurd Reistad(5)
  • Timon Strømgren(6)
  • Aksel Bay(7)
  • Lasse Maigaard(8)
  • Rasmus Mortensen(cox)
06:36:43
2 3 Holstebro Roklub/Hvidovre Roklub/Sorø Roklub/KCHO I
  • Søren Meldgaard Madsen(1)
  • Thomas Jensen(2)
  • Jannick Wly Andersen(3)
  • Thomas Knudsen(4)
  • Kaare Mortensen (5)
  • Nichlas Ulnits(6)
  • Sigurd Hutnik(7)
  • Frederik Geertsen Lund(8)
  • Mie Hyldahl Andersen(cox)
06:41:40
1 2 Bagsværd Roklub/Københavns Roklub/Roskilde Roklub I
  • Nicolai Fuglsang(1)
  • Nicolai Skjølstrup(2)
  • Jacob Barsøe(3)
  • Mathias Lyster(4)
  • Ulrich Høgstedt(5)
  • Christian Asmussen(6)
  • Emil Kjerri(7)
  • Jens Vilhelmsen(8)
  • Niklas Heinz(cox)
06:46:49
3 1 Odense Roklub I
  • N N(1)
  • N N(2)
  • Martin Rønn Sørensen(3)
  • Michael Moerner(4)
  • Mikkel Iwanoff Kolind(5)
  • Alexander Schwarz(6)
  • Bjarke Nepper-Rasmussen(7)
  • Niels Keiser Jacobsen(8)
  • Julie Gaumitz Storm(cox)
07:27.65
3 2 Københavns Roklub I
  • Carl Jensenius(1)
  • Dines Nedergaard(2)
  • August Brogren(3)
  • Frederik Bahne Jessen(4)
  • Frederik Saltoft Jessen(5)
  • Tobias Theglev(6)
  • Anton Sode Dam(7)
  • Villads Lindholm(8)
  • Nn Nn(cox)
08:44.62
132
LM1X Åben Mænd letvægt 1X - 2000m A Finale
2017-07-01 16:52
Plac. # Navn Tid
1 1 Roklubben Ægir II
  • Cody Anderson(1)
07:53.92
2 3 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Eskil Bech-Pedersen(1)
08:00.79
3 5 Sandefjord Roklubb I
  • Markus Christensen(1)
08:18.79
4 2 Roforeningen KVIK I
  • Mads Brogaard(1)
08:47.77
5 6 Roklubben Ægir I
  • Marc Hjort Laustsen(1)
08:54.06
133
Master M8+/4-/4X Masters Mænd  27+  4X/4-/8+ - 1000m 1. Afdeling
2017-07-01 16:58
Plac. # Navn Tid
1 2 Kolding Roklub I
  • Jørgen Secher(1)
  • Mogens Pedersen(2)
  • Tommy Møhler(3)
  • Palle Ole Jørgensen(4)
Start:6s 0:00:00
2 4 Fredensborg Roklub II
  • Ulla Poulsen(1)
  • Karin Bodelund(2)
  • Hans Tapper(3)
  • Jacob Midtgaard(4)
Start:18s 0:04:69
3 1 Danske Studenters Roklub/Roforeningen KVIK/Roklubben Skjold I
  • Peter Skov(1)
  • Stig Rasmussen(2)
  • Bjarne Spanggaard(3)
  • John Grunwald(4)
Start:0s 0:05:33
4 3 Nordslesvigsk Roklub I
  • Gerd Larsen(1)
  • Kim Schauer Boysen(2)
  • Werner Güttel(3)
  • Susanne Klages(4)
Start:15s 0:05:84
133
Master M4X/8+/4- Masters Mænd  27+  4X/4-/8+ - 1000m 2. Afdeling
2017-07-01 17:01
Plac. # Navn Tid
1 7 Sorø Roklub I
  • Bjarne Hjorth(1)
  • Peter Lindblom(2)
  • Peter Carstens(3)
  • Christian Mølvig(4)
Start:4s 00:00.00
2 9 Bagsværd Roklub I
  • Jacob Brink Jansson(1)
  • Emil Heinrichsen(2)
  • Steen Christensen(3)
  • William Schrøder(4)
Start:6s 00:02.00
3 5 Bagsværd Roklub/Danske Studenters Roklub I
  • Henrik Almegaard(1)
  • Mikael Espersen(2)
  • Søren Strange(3)
  • Lars Nielsen(4)
Start:0s 00:03.30
4 6 Fredensborg Roklub I
  • Carsten Manniche(1)
  • Ole Quist Jensen(2)
  • Jan Nøreskov Pedersen(3)
  • Ole Jørgensen(4)
Start:0s 00:03.59
5 8 Ormsund Roklub I
  • Lars Bjønness(1)
  • Nils Jørgen Bjønness(2)
  • Per Giltvedt(3)
  • Ivo Yanakiev(4)
Start:4s 00:09.13
133
Master M4-/4X/8+ Masters Mænd  27+  4X/4-/8+ - 1000m 3. Afdeling
2017-07-01 17:04
Plac. # Navn Tid
1 12 Lemvig Roklub I
  • Henrik Thomsen(1)
  • Morten Thomsen(2)
  • Peter Jensen(3)
  • Jørgen Jensen(4)
Start:0s 0:00:00
2 10 Kungälv I
  • Sven Bujalla(1)
  • Mattias Carlsson(2)
  • Christer Corneliusson(3)
  • Peter Nyman(4)
Start:0s 0:02:21
3 13 Danske Studenters Roklub/Københavns Roklub I
  • Martin Andersen(1)
  • Kristian Østergaard Martensen(2)
  • Hans-Jørgen Stahl(3)
  • Stefanos Volianitis(4)
  • Morten Larsen(5)
  • Willi Drexel(6)
  • Bo Vestergaard(7)
  • Jakob Øjvind Nielsen(8)
  • Asta Øjvind(cox)
Start:3s 0:03:51
4 11 Ringsted Roklub I
  • Tommy Silvestre(1)
  • Kim Dahl Andersen(2)
  • Claus Solmer-Jørgensen(3)
  • Steffen Feddersen(4)
Start:0s 0:03:62
5 14 Danske Studenters Roklub/Fredensborg Roklub/Roforeningen KVIK/Saxkjøbing Roklub I
  • Rasmus Quist Christiansen(1)
  • Morten Ølgaard(2)
  • John Olsen(3)
  • Martin Nielsen(4)
Start:3s 0:09:35
134
U13 W1X Junior u. 13 Piger 1X - 500m 1. Afdeling
2017-07-01 17:14
Plac. # Navn Tid
1 1 Kungälv I
  • Märta Karlsson(1)
02:33:95
2 2 Roklubben Stevns I
  • Cecilia Tornehøj Kroll(1)
02:40:86
3 3 Kungälv II
  • Maja Karlsson(1)
02:47:52
135
U13 M2X Junior u. 13 Drenge 2X - 500m 1. Afdeling
2017-07-01 17:18
Plac. # Navn Tid
1 1 Roklubben Stevns I
  • Nikolaj Bakkeskov Andesen(1)
  • Jakob Iversen(2)
02:27.81
2 2 Roklubben Stevns II
  • August Riis Poulsen(1)
  • Nikolaj Hallsman Olsen(2)
02:30.07
136
U15 M2X Junior u. 15 Drenge 2X - 500m A Finale
2017-07-01 17:27
Plac. # Navn Tid
1 4 Holstebro Roklub/KCHO I 18
  • Filip Blaaberg-Greve(1)
  • Tobias Bork Kristensen(2)
01:43.93
2 6 Næstved Roklub/Roklubben Ægir I 16
  • William Kjærgaard(1)
  • Benjamin Johnsen(2)
01:46.65
3 15 Ormsund Roklub I
  • Truls Oskar Hansen(1)
  • Adrian Lund(2)
01:47.86
4 7 Christiania Rodklub I
  • Balder Haug Hagen(1)
  • Lorentz Pran(2)
01:50.96
5 1 Roklubben Viking/Roskilde Roklub/KCR I 14
  • Magnus Dollerup Madsen(1)
  • Aske Storm(2)
01:52.83
6 11 Drammen Roklubb II
  • Ulrik Pharo Lohne(1)
  • Hampus Westerberg-Heltne(2)
01:55.85
136
U15 M2X Junior u. 15 Drenge 2X - 500m B Finale
2017-07-01 17:24
Plac. # Navn Tid
1 5 Kungälv/Åhus Roddklubb I
  • Harry Ottosson(1)
  • Malte Andersson(2)
02:13.29
2 12 Odense Roklub/KCO I 12
  • Frederik Markvardsen(1)
  • Tobias Højland Bendixen(2)
02:15.43
3 2 Christiania Rodklub II
  • Jostein Eriksen Thon(1)
  • Christoffer Widding(2)
02:15.81
4 9 Horten Roklubb I
  • Tobias Kjersem Larsen(1)
  • Sebastian Haraldseth(2)
02:18.58
5 14 Moss Roklubb I
  • Simen Dørre(1)
  • Viktor Rekstad(2)
02:19.16
6 10 Kungälv/Mölndals Roddklubb I
  • Erik Källström(1)
  • Simon Karlsson(2)
02:21.99
136
U15 M2X Junior u. 15 Drenge 2X - 500m C Finale
2017-07-01 17:21
Plac. # Navn Tid
1 3 Bagsværd Roklub/KCB I 10
  • Mathias Brøbech(1)
  • Svante Witt(2)
01:53.05
2 13 Holstebro Roklub/KCHO II 8
  • Mathias Elgaard Jensen(1)
  • Oliver Meldgaard Nielsen(2)
01:59.04
3 8 Roklubben Furesø/Roklubben Skjold I 6
  • Ask Høyer Splittorff(1)
  • Nikolaj Juul Damkjer(2)
01:59.29
136
U15 M2X Junior u. 15 Drenge 2X - 500m 1. Indledende
2017-07-01 09:31
Plac. # Navn Tid
1 4 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Filip Blaaberg-Greve(1)
  • Tobias Bork Kristensen(2)
01:48.10
2 1 Roklubben Viking/Roskilde Roklub/KCR I
  • Magnus Dollerup Madsen(1)
  • Aske Storm(2)
01:54.32
3 5 Kungälv/Åhus Roddklubb I
  • Harry Ottosson(1)
  • Malte Andersson(2)
01:58.54
4 2 Christiania Rodklub II
  • Jostein Eriksen Thon(1)
  • Christoffer Widding(2)
02:07.55
5 3 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Mathias Brøbech(1)
  • Svante Witt(2)
02:09.93
136
U15 M2X Junior u. 15 Drenge 2X - 500m 2. Indledende
2017-07-01 09:34
Plac. # Navn Tid
1 6 Næstved Roklub/Roklubben Ægir I
  • William Kjærgaard(1)
  • Benjamin Johnsen(2)
01:51.99
2 7 Christiania Rodklub I
  • Balder Haug Hagen(1)
  • Lorentz Pran(2)
01:59.91
3 9 Horten Roklubb I
  • Tobias Kjersem Larsen(1)
  • Sebastian Haraldseth(2)
02:08.99
4 10 Kungälv/Mölndals Roddklubb I
  • Erik Källström(1)
  • Simon Karlsson(2)
02:09.83
5 8 Roklubben Furesø/Roklubben Skjold I
  • Ask Høyer Splittorff(1)
  • Nikolaj Juul Damkjer(2)
02:29.06
136
U15 M2X Junior u. 15 Drenge 2X - 500m 3. Indledende
2017-07-01 09:37
Plac. # Navn Tid
1 15 Ormsund Roklub I
  • Truls Oskar Hansen(1)
  • Adrian Lund(2)
01:57.66
2 11 Drammen Roklubb II
  • Ulrik Pharo Lohne(1)
  • Hampus Westerberg-Heltne(2)
02:00.16
3 12 Odense Roklub/KCO I
  • Frederik Markvardsen(1)
  • Tobias Højland Bendixen(2)
02:12.64
4 14 Moss Roklubb I
  • Simen Dørre(1)
  • Viktor Rekstad(2)
02:23.96
5 13 Holstebro Roklub/KCHO II
  • Mathias Elgaard Jensen(1)
  • Oliver Meldgaard Nielsen(2)
02:24.35
137
U15 W1X Junior u. 15 Piger 1X - 500m A Finale
2017-07-01 17:34
Plac. # Navn Tid
1 1 Kungälv I
  • Stina Bujalla(1)
01:57.19
2 16 Horten Roklubb I
  • Henrikke Enstad Haraldseth(1)
02:01.10
3 15 Roklubben Ægir I 18
  • Signe Flarup Johansen(1)
02:06.55
4 7 Tønsberg Roklubb I
  • Frida Andrup-Næss(1)
02:08.44
5 10 Aarhus Roklub I 16
  • Rikke Køchs(1)
02:11.67
6 2 Kungälv II
  • Tyra Carlsson(1)
02:12.87
137
U15 W1X Junior u. 15 Piger 1X - 500m B Finale
2017-07-01 17:32
Plac. # Navn Tid
1 12 Holstebro Roklub/KCHO I 14
  • Stine Højager Nielsen(1)
00:00.00
2 17 Hadsund Roklub I 12
  • Laetitia Panero-Bommer(1)
00:01.64
3 13 Roklubben Furesø I 10
  • Clara Hornnæss(1)
00:04.42
4 3 Bagsværd Roklub/KCB I 8
  • Cathrine Duedahl-Olesen(1)
00:08.35
5 8 Rødvig Roklub I 6
  • Frederikke Munch (1)
00:10.07
137
U15 W1X Junior u. 15 Piger 1X - 500m C Finale
2017-07-01 17:30
Plac. # Navn Tid
1 14 Odder Roklub I 4
  • Cecilie Illum Madsen(1)
02:21.52
2 9 Ormsund Roklub I
  • AnnaLuna Bjønnes Yngsdal(1)
02:22.77
3 18 Silkeborg Roklub/KCHO II 2
  • Sofie Valentin Hæk(1)
02:23.20
4 5 Sorø Roklub I 2
  • Elisabeth Østergaard(1)
02:23.70
137
U15 W1X Junior u. 15 Piger 1X - 500m D Finale
2017-07-01 17:28
Plac. # Navn Tid
1 19 Silkeborg Roklub/KCHO I 2
  • Maja Klitgaard(1)
02:18.46
2 11 Sorø Roklub II 2
  • Smilla Post-Kallenbach(1)
02:24.44
3 6 Drammen Roklubb I
  • Tale Tollefsen Seip(1)
02:30.54
137
U15 W1X Junior u. 15 Piger 1X - 500m 1. Indledende
2017-07-01 09:40
Plac. # Navn Tid
1 1 Kungälv I
  • Stina Bujalla(1)
02:11.16
2 2 Kungälv II
  • Tyra Carlsson(1)
02:19.26
3 3 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Cathrine Duedahl-Olesen(1)
Seeded02:25.46
4 5 Sorø Roklub I
  • Elisabeth Østergaard(1)
02:34.53
137
U15 W1X Junior u. 15 Piger 1X - 500m 2. Indledende
2017-07-01 09:43
Plac. # Navn Tid
1 7 Tønsberg Roklubb I
  • Frida Andrup-Næss(1)
02:21.55
2 10 Aarhus Roklub I
  • Rikke Køchs(1)
02:22.88
3 8 Rødvig Roklub I
  • Frederikke Munch (1)
Seeded02:23.89
4 9 Ormsund Roklub I
  • AnnaLuna Bjønnes Yngsdal(1)
02:33.31
5 6 Drammen Roklubb I
  • Tale Tollefsen Seip(1)
02:53.84
137
U15 W1X Junior u. 15 Piger 1X - 500m 3. Indledende
2017-07-01 09:46
Plac. # Navn Tid
1 15 Roklubben Ægir I
  • Signe Flarup Johansen(1)
02:18.90
2 13 Roklubben Furesø I
  • Clara Hornnæss(1)
Seeded02:19.31
3 12 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Stine Højager Nielsen(1)
02:20.92
4 14 Odder Roklub I
  • Cecilie Illum Madsen(1)
02:23.86
5 11 Sorø Roklub II
  • Smilla Post-Kallenbach(1)
02:46.75
137
U15 W1X Junior u. 15 Piger 1X - 500m 4. Indledende
2017-07-01 09:49
Plac. # Navn Tid
1 16 Horten Roklubb I
  • Henrikke Enstad Haraldseth(1)
02:13.58
2 17 Hadsund Roklub I
  • Laetitia Panero-Bommer(1)
02:20.79
3 18 Silkeborg Roklub/KCHO II
  • Sofie Valentin Hæk(1)
Seeded02:34.64
4 19 Silkeborg Roklub/KCHO I
  • Maja Klitgaard(1)
Kæntrede9:59:99
138
U17 M2X Junior u. 17 Drenge 2X - 1500m A Finale
2017-07-01 17:56
Plac. # Navn Tid
1 18 Sorø Roklub I 18
  • Malte Arensbach(1)
  • Rasmus Lind(2)
05:48:54
2 2 Christiania Rodklub II
  • Tinius Wilhelmsen(1)
  • Reite Fredrik(2)
05:53:11
3 11 Christiania Rodklub I
  • Andreas Dugstad Sørskaar(1)
  • Erik Johansen(2)
05:56:80
4 7 Sarpsborg RK I
  • Håkon Grønberg Møller(1)
  • Jacob Gundersen(2)
06:01:38
5 13 Roskilde Roklub/KCR I 16
  • Matthias Oliver Skovsgaard Batenburg(1)
  • Julius Philipson(2)
06:05:32
6 1 Tønsberg Roklubb I
  • Andreas Rensvold Bjørgan(1)
  • Martin Asheim(2)
06:08:91
138
U17 M2X Junior u. 17 Drenge 2X - 1500m B Finale
2017-07-01 17:51
Plac. # Navn Tid
1 12 Holstebro Roklub/KCHO I 14
  • Søren Meldgaard Madsen(1)
  • Emil Ulnits(2)
06:09.71
2 15 Kungälv I
  • Edvin Öhman(1)
  • Daniel Aronsson(2)
06:16.57
3 3 Horten Roklubb/Tønsberg Roklubb I
  • Ola Flatland Hoftun(1)
  • Bjørn-Ola Bexrud(2)
06:30.84
4 10 Åhus Roddklubb I
  • Andreas Eriksson(1)
  • Nils Ekander(2)
06:40.08
5 20 Sarpsborg RK II
  • Jakob Asbjørnsen(1)
  • Oliver Melnes(2)
06:59.98
138
U17 M2X Junior u. 17 Drenge 2X - 1500m C Finale
2017-07-01 17:46
Plac. # Navn Tid
1 8 Drammen Roklubb I
  • Jonas Willand-Evensen(1)
  • Elias Loe Eritsland(2)
06:26.21
2 4 Kungälv II
  • Edvin Karlsson(1)
  • Nils Hugoson(2)
06:34.62
3 14 Christiania Rodklub IV
  • Åsmund Sand Larsen(1)
  • Marius Bjørn-Hansen Storsten(2)
06:35.75
4 19 Københavns Roklub I 12
  • August Brogren(1)
  • Carl Jensenius(2)
08:23:36
138
U17 M2X Junior u. 17 Drenge 2X - 1500m D Finale
2017-07-01 17:41
Plac. # Navn Tid
1 9 Sorø Roklub II 10
  • Peter Skou **(1)
  • Mathias Ebbekær(2)
06:22.13
2 16 Horten Roklubb I
  • Benjamin Nærsnes(1)
  • Martin Rustan Buschmann(2)
06:36.89
3 5 Christiania Rodklub III
  • Bror Flyen Storsten(1)
  • Martin Dege(2)
06:55.23
138
U17 M2X Junior u. 17 Drenge 2X - 1500m 1. Indledende
2017-07-01 09:52
Plac. # Navn Tid
1 2 Christiania Rodklub II
  • Tinius Wilhelmsen(1)
  • Reite Fredrik(2)
06:37.47
2 1 Tønsberg Roklubb I
  • Andreas Rensvold Bjørgan(1)
  • Martin Asheim(2)
06:38.45
3 3 Horten Roklubb/Tønsberg Roklubb I
  • Ola Flatland Hoftun(1)
  • Bjørn-Ola Bexrud(2)
06:59.33
4 4 Kungälv II
  • Edvin Karlsson(1)
  • Nils Hugoson(2)
07:20.01
5 5 Christiania Rodklub III
  • Bror Flyen Storsten(1)
  • Martin Dege(2)
07:40.37
138
U17 M2X Junior u. 17 Drenge 2X - 1500m 2. Indledende
2017-07-01 09:55
Plac. # Navn Tid
1 11 Christiania Rodklub I
  • Andreas Dugstad Sørskaar(1)
  • Erik Johansen(2)
06:26.51
2 7 Sarpsborg RK I
  • Håkon Grønberg Møller(1)
  • Jacob Gundersen(2)
06:32.79
3 10 Åhus Roddklubb I
  • Andreas Eriksson(1)
  • Nils Ekander(2)
06:50.50
4 8 Drammen Roklubb I
  • Jonas Willand-Evensen(1)
  • Elias Loe Eritsland(2)
06:59.34
5 9 Sorø Roklub II
  • Peter Skou **(1)
  • Mathias Ebbekær(2)
07:15.33
138
U17 M2X Junior u. 17 Drenge 2X - 1500m 3. Indledende
2017-07-01 09:58
Plac. # Navn Tid
1 13 Roskilde Roklub/KCR I
  • Matthias Oliver Skovsgaard Batenburg(1)
  • Julius Philipson(2)
06:19.59
2 12 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Søren Meldgaard Madsen(1)
  • Emil Ulnits(2)
06:34.35
3 15 Kungälv I
  • Edvin Öhman(1)
  • Daniel Aronsson(2)
06:43.80
4 14 Christiania Rodklub IV
  • Åsmund Sand Larsen(1)
  • Marius Bjørn-Hansen Storsten(2)
07:02.80
5 16 Horten Roklubb I
  • Benjamin Nærsnes(1)
  • Martin Rustan Buschmann(2)
07:05.87
138
U17 M2X Junior u. 17 Drenge 2X - 1500m 4. Indledende
2017-07-01 10:01
Plac. # Navn Tid
1 18 Sorø Roklub I
  • Malte Arensbach(1)
  • Rasmus Lind(2)
06:31.71
2 20 Sarpsborg RK II
  • Jakob Asbjørnsen(1)
  • Oliver Melnes(2)
07:48.60
3 19 Københavns Roklub I
  • August Brogren(1)
  • Carl Jensenius(2)
08:47.68
139
U17 W1X Junior u. 17 Piger 1X - 1500m A Finale
2017-07-01 18:14
Plac. # Navn Tid
1 17 Japan Rowing Association II
  • Haruka Nakazawa(1)
0:00:00
2 1 Japan Rowing Association I
  • Marin Kawamura(1)
0:02:97
4 2 Tønsberg Roklubb I
  • Ida Kyvik Sandvik(1)
00:03:30
3 20 Kungälv I
  • Annie Nyman(1)
00:03:76
6 7 Drammen Roklubb I
  • Karoline Rydland Masch(1)
0:03:76
5 9 Roklubben Furesø II 18
  • Kristine Søndergård Hansen(1)
0:03:87
139
U17 W1X Junior u. 17 Piger 1X - 1500m B Finale
2017-07-01 18:09
Plac. # Navn Tid
1 15 Roklubben Stevns I 16
  • Nikoline Kroll(1)
07:03:54
2 14 Odense Roklub/KCO I 14
  • Erantis Fodgaard Sørensen(1)
09:48:00
3 3 Roklubben Furesø I 12
  • Clara Møller(1)
09:55:17
4 22 Sorø Roklub I 10
  • Emilie Lynæs(1)
09:56:61
5 8 Horten Roklubb I
  • Maren Næss Brevik(1)
10:04:78
6 18 Aarhus Roklub I 8
  • Laura Boldsen(1)
10:20:38
139
U17 W1X Junior u. 17 Piger 1X - 1500m C Finale
2017-07-01 18:04
Plac. # Navn Tid
1 4 Lyngby Dameroklub/KKL I 6
  • Astrid Bruun Fejfer(1)
0:00:00
2 24 Bagsværd Roklub/KCB I 4
  • Matilde Hjorth(1)
0:00:29
3 16 Roforeningen KVIK I 2
  • Xenia Kviat Antonsen(1)
00:09:98
4 5 Bagsværd Roklub/KCB II 2
  • Astrid Højgaard(1)
0:15:65
139
U17 W1X Junior u. 17 Piger 1X - 1500m D Finale
2017-07-01 17:59
Plac. # Navn Tid
1 21 Næstved Roklub I 2
  • Mathilde Olsson(1)
07:28:33
2 19 Horten Roklubb II
  • Marte Stava(1)
07:50:76
3 23 Sorø Roklub II 2
  • Nicoline Bluhme(1)
07:56:20
4 6 Odense Roklub/KCO II 2
  • Louise Christensen(1)
07:56:50
5 13 Fredericia Roklub/KCHO I 2
  • Karen Katrine Mortensen(1)
08:10:30
139
U17 W1X Junior u. 17 Piger 1X - 1500m 1. Indledende
2017-07-01 10:12
Plac. # Navn Tid
1 1 Japan Rowing Association I
  • Marin Kawamura(1)
07:16.62
2 2 Tønsberg Roklubb I
  • Ida Kyvik Sandvik(1)
07:27.59
3 3 Roklubben Furesø I
  • Clara Møller(1)
Seeded07:30.28
4 4 Lyngby Dameroklub/KKL I
  • Astrid Bruun Fejfer(1)
07:42.99
5 5 Bagsværd Roklub/KCB II
  • Astrid Højgaard(1)
08:10.80
6 6 Odense Roklub/KCO II
  • Louise Christensen(1)
08:21.91
139
U17 W1X Junior u. 17 Piger 1X - 1500m 2. Indledende
2017-07-01 10:15
Plac. # Navn Tid
1 9 Roklubben Furesø II
  • Kristine Søndergård Hansen(1)
Seeded07:38.23
2 7 Drammen Roklubb I
  • Karoline Rydland Masch(1)
07:51.65
3 8 Horten Roklubb I
  • Maren Næss Brevik(1)
08:09.09
4 10 Odense Roklub/KCO III
  • Signe Grønning(1)
11:50.96
139
U17 W1X Junior u. 17 Piger 1X - 1500m 3. Indledende
2017-07-01 10:18
Plac. # Navn Tid
1 17 Japan Rowing Association II
  • Haruka Nakazawa(1)
07:03.68
2 15 Roklubben Stevns I
  • Nikoline Kroll(1)
07:20.26
3 18 Aarhus Roklub I
  • Laura Boldsen(1)
07:40.89
4 16 Roforeningen KVIK I
  • Xenia Kviat Antonsen(1)
Seeded07:42.18
5 21 Næstved Roklub I
  • Mathilde Olsson(1)
07:50.03
6 13 Fredericia Roklub/KCHO I
  • Karen Katrine Mortensen(1)
07:54.93
139
U17 W1X Junior u. 17 Piger 1X - 1500m 4. Indledende
2017-07-01 10:21
Plac. # Navn Tid
1 20 Kungälv I
  • Annie Nyman(1)
07:13.03
2 14 Odense Roklub/KCO I
  • Erantis Fodgaard Sørensen(1)
Seeded07:20.21
3 22 Sorø Roklub I
  • Emilie Lynæs(1)
07:29.04
4 24 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Matilde Hjorth(1)
07:41.24
5 19 Horten Roklubb II
  • Marte Stava(1)
08:12.47
6 23 Sorø Roklub II
  • Nicoline Bluhme(1)
08:19.25
201
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m 1. Afdeling
2017-07-02 09:30
Plac. # Navn Tid
1 19 Kungälv III
  • Harry Ottosson(1)
01:50.71
2 14 Moss Roklubb II
  • Simen Dørre(1)
01:52.53
3 16 Bagsværd Roklub/KCB V
  • Svante Witt(1)
01:56.43
4 3 Roskilde Roklub/KCR I
  • Magnus Dollerup Madsen(1)
01:58.11
5 2 Moss Roklubb III
  • Viktor Rekstad(1)
01:58.60
6 7 Lyngby Roklub/KKL I
  • Kasper Andersen(1)
02:03.34
201
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m 2. Afdeling
2017-07-02 09:32
Plac. # Navn Tid
1 4 Åhus Roddklubb I
  • Malte Andersson(1)
01:48.35
2 8 Silkeborg Roklub/KCHO I
  • Max Elleskov Røgild(1)
01:49.52
3 15 Odense Roklub/KCO I
  • Frederik Markvardsen(1)
01:51.48
4 9 Holstebro Roklub/KCHO II
  • Rasmus Mortensen(1)
01:51.82
5 17 Moss Roklubb I
  • Kasper Krognes Tuva(1)
01:54.02
6 1 Horten Roklubb I
  • Tobias Kjersem Larsen(1)
01:55.70
201
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m 3. Afdeling
2017-07-02 09:34
Plac. # Navn Tid
1 12 Roklubben Viking/KCR I
  • Aske Storm(1)
01:44.45
2 18 Bagsværd Roklub/KCB II
  • Asbjørn Bay(1)
01:45.13
3 6 Næstved Roklub I
  • William Kjærgaard(1)
01:45.89
4 11 Bagsværd Roklub/KCB III
  • Casper Girke Christensen(1)
01:47.55
5 10 Roklubben Ægir I
  • Benjamin Johnsen(1)
01:48.02
6 5 Ormsund Roklub I
  • Adrian Lund(1)
01:48.94
202
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m 1. Afdeling
2017-07-02 09:40
Plac. # Navn Tid
1 8 Roklubben Furesø I
  • Christian Rømer(1)
01:51.94
2 9 Bagsværd Roklub/KCB II
  • Mathias Brøbech(1)
01:55.33
3 10 Kungälv I
  • Simon Karlsson(1)
02:02.88
4 15 Bagsværd Roklub I
  • Mads Rubin(1)
02:07.80
5 1 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Oliver Meldgaard Nielsen(1)
02:11.48
202
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m 2. Afdeling
2017-07-02 09:42
Plac. # Navn Tid
1 11 Ormsund Roklub I
  • Truls Oskar Hansen(1)
01:51.94
2 5 Holstebro Roklub/KCHO IV
  • Tobias Kramer(1)
01:55.33
3 4 Ormsund Roklub II
  • Max Karl Andresen(1)
02:02.88
4 3 Holstebro Roklub/KCHO III
  • Christian Søndergaard(1)
02:07.80
5 13 Odense Roklub/KCO I
  • Tobias Højland Bendixen(1)
02:11.48
202
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m 3. Afdeling
2017-07-02 09:44
Plac. # Navn Tid
1 6 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Alexander Aldrich(1)
01:50.19
2 12 Holstebro Roklub/KCHO II
  • Simon Mikkelsen(1)
01:56.97
3 14 Drammen Roklubb I
  • Håkon Wessel(1)
02:04.58
4 2 Roklubben Skjold I
  • Ask Høyer Splittorff(1)
02:18.01
5 7 Hadsund Roklub I
  • August Herman Wisholm(1)
02:22.08
203
U15 W2X Junior u. 15 Piger 2X - 500m 1. Afdeling
2017-07-02 09:50
Plac. # Navn Tid
1 4 Holstebro Roklub/Silkeborg Roklub/KCHO I
  • Sofie Valentin Hæk(1)
  • Stine Højager Nielsen(2)
01:48.04
2 3 Aarhus Roklub/Hadsund Roklub I
  • Laetitia Panero-Bommer(1)
  • Rikke Køchs(2)
01:51.33
3 5 Sorø Roklub I
  • Smilla Post-Kallenbach(1)
  • Elisabeth Østergaard(2)
02:09.97
204
U15 W2X Junior u. 15 Piger 2X - 500m 1. Afdeling
2017-07-02 09:54
Plac. # Navn Tid
1 1 Ormsund Roklub I
  • AnnaLuna Bjønnes Yngsdal(1)
  • Embla Reykdal(2)
01:59.09
2 6 Ormsund Roklub III
  • Mille Aslaksen Wåle(1)
  • Tyra Eklo Hjemdal(2)
02:05.29
3 5 Kungälv/Åhus Roddklubb I
  • Johanna Eriksson(1)
  • Märta Karlsson(2)
02:05.77
4 3 Drammen Roklubb I
  • Andrea Willand-Evensen(1)
  • Tale Tollefsen Seip(2)
02:09.76
5 2 Ormsund Roklub II
  • Julie Knap Haagenrud(1)
  • Karen Nevstad(2)
02:19.06
206
Master W1X Masters Kvinder  27+  1X - 1000m 1. Afdeling
2017-07-02 09:57
Plac. # Navn Tid
1 2 Sorø Roklub I
  • Ulla Hvid(1)
Start:5s 04:10.29
2 5 Roklubben Furesø I
  • Mette Møller(1)
Start:0s 04:15.61
3 6 Roklubben ARA I
  • Christina Jensen(1)
Start:8s 04:25.19
4 3 Roklubben Furesø II
  • Jane Hagan(1)
Start:0s 04:31.90
5 1 Sorø Roklub II
  • Anne-Mette Christiansen(1)
Start:5s 05:03.90
207
Master M1X Masters Mænd  27+  1X - 1000m 1. Afdeling
2017-07-02 10:02
Plac. # Navn Tid
1 10 Danske Studenters Roklub I
  • Lars Nielsen(1)
Start:32s 04:28.06
2 16 Roforeningen KVIK I
  • John Grunwald(1)
Start:15s 04:38.41
3 15 Roklubben Furesø II
  • Ole Præst Larsen(1)
Start:32s 04:44.99
4 6 Nordslesvigsk Roklub I
  • Gerd Larsen(1)
Start:0s 05:08.46
207
Master M1X Masters Mænd  27+  1X - 1000m 2. Afdeling
2017-07-02 10:05
Plac. # Navn Tid
1 13 Roklubben Furesø I
  • Bo Hartz(1)
Start:0s 04:16.68
2 12 Sorø Roklub II
  • Peter Carstens(1)
Start:0s 04:19.78
3 19 Oslo Roklubb I
  • Anders Formo(1)
Start:0s 04:22.66
4 7 Nordslesvigsk Roklub III
  • Werner Güttel(1)
Start:0s 04:30.98
5 17 Nordslesvigsk Roklub II
  • Kim Schauer Boysen(1)
Start:0s 04:48.33
207
Master M1X Masters Mænd  27+  1X - 1000m 3. Afdeling
2017-07-02 10:08
Plac. # Navn Tid
1 1 Roklubben Furesø III
  • Mikael Møller Hansen(1)
Start:0s 04:05.06
2 9 Sorø Roklub IV
  • Lars Bo Andersen(1)
Start:0s 04:20.77
3 5 Sorø Roklub I
  • Peter Lindblom(1)
Start:0s 04:25.03
4 4 Lemvig Roklub II
  • Morten Thomsen(1)
Start:0s 04:25.50
207
Master M1X Masters Mænd  27+  1X - 1000m 4. Afdeling
2017-07-02 10:11
Plac. # Navn Tid
1 2 Sorø Roklub III
  • Christian Mølvig(1)
Start:3s 04:04.61
2 3 Nyborg Roklub I
  • Brian Sørensen(1)
Start:0s 04:07.09
3 11 Lemvig Roklub IV
  • Peter Jensen(1)
Start:3s 04:16.28
4 14 Lemvig Roklub III
  • Henrik Thomsen(1)
Start:0s 04:22.35
208
U17 M1X Junior u. 17 Drenge 1X - 1500m 1. Afdeling
2017-07-02 10:17
Plac. # Navn Tid
1 8 Tønsberg Roklubb I
  • Lars Gørann Lindgren(1)
05:44.25
2 13 Odense Roklub/KCO I
  • Sebastian Quottrup Jansen(1)
06:04.84
3 1 Kungälv I
  • Daniel Aronsson(1)
06:11.52
4 7 Kungälv II
  • Edvin Öhman(1)
06:18.48
5 16 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Niels Østergaard(1)
06:32.26
6 14 Horten Roklubb I
  • Benjamin Nærsnes(1)
07:03.87
208
U17 M1X Junior u. 17 Drenge 1X - 1500m 2. Afdeling
2017-07-02 10:20
Plac. # Navn Tid
1 2 Sarpsborg RK I
  • Jacob Gundersen(1)
06:06.57
2 9 Åhus Roddklubb I
  • Nils Ekander(1)
06:16.60
3 15 Hadsund Roklub II
  • Rasmus Konnerup(1)
06:20.64
4 19 Drammen Roklubb I
  • Elias Loe Eritsland(1)
06:21.28
5 18 Horten Roklubb II
  • Martin Rustan Buschmann(1)
06:51.42
6 21 Hadsund Roklub I
  • Malthe Dybdahl Malling(1)
07:11:33
208
U17 M1X Junior u. 17 Drenge 1X - 1500m 3. Afdeling
2017-07-02 10:23
Plac. # Navn Tid
1 17 Christiania Rodklub II
  • Reite Fredrik(1)
05:54.29
2 11 Moss Roklubb I
  • Magnus Strømme(1)
05:55.56
3 10 Kungälv III
  • Emil Lundqvist(1)
06:07.68
4 6 Roskilde Roklub/KCR I
  • Mathias Biltoft Ankerstjerne(1)
06:11.01
5 3 Kungälv IV
  • Per Ingmar Bujalla(1)
06:15.97
6 4 Tønsberg Roklubb II
  • Martin Asheim(1)
06:22.65
209
U17 M1X Junior u. 17 Drenge 1X - 1500m 1. Afdeling
2017-07-02 10:32
Plac. # Navn Tid
1 7 Tønsberg Roklubb I
  • Ola Flatland Hoftun(1)
06:16.21
2 25 Roklubben Ægir I
  • Benjamin Johnsen(1)
06:21.83
3 12 Kungälv I
  • Edvin Karlsson(1)
06:53.81
4 21 Københavns Roklub II
  • Carl Jensenius(1)
07:31.72
209
U17 M1X Junior u. 17 Drenge 1X - 1500m 2. Afdeling
2017-07-02 10:35
Plac. # Navn Tid
1 14 Sarpsborg RK II
  • Jakob Asbjørnsen(1)
06:38.41
2 3 Åhus Roddklubb I
  • Andreas Eriksson(1)
06:48.55
3 17 Lyngby Roklub/KKL I
  • Bjarke Emil Liljenbøl-Borde(1)
06:55.39
4 13 Kungälv II
  • Nils Hugoson(1)
06:58.25
209
U17 M1X Junior u. 17 Drenge 1X - 1500m 3. Afdeling
2017-07-02 10:38
Plac. # Navn Tid
1 5 Roforeningen KVIK I
  • Johan Søvndahl Kok(1)
06:23.62
2 18 Moss Roklubb II
  • Simen Solbakken-Thømt(1)
06:33.11
3 4 Sarpsborg RK III
  • Oliver Melnes(1)
06:41.56
4 23 Roskilde Roklub/KCR I
  • Emil Lindegaard Nielsen(1)
06:50.16
5 16 Moss Roklubb I
  • Oliver Eliassen(1)
07:39.11
209
U17 M1X Junior u. 17 Drenge 1X - 1500m 4. Afdeling
2017-07-02 10:41
Plac. # Navn Tid
1 19 Aarhus Roklub II
  • Simon Dissing(1)
06:00.50
2 8 Næstved Roklub I
  • Rasmus Bjerre(1)
06:03.25
3 22 Christiania Rodklub I
  • Bror Henrik Flyen Storsten(1)
06:06.11
4 11 Rødvig Roklub I
  • Patrick Klestrup (1)
06:10.57
5 24 Roklubben Stevns I
  • Malthe T. Christiansen(1)
06:11.45
6 1 Københavns Roklub I
  • Elvin Clemmensen(1)
06:49.21
209
U17 M1X Junior u. 17 Drenge 1X - 1500m 5. Afdeling
2017-07-02 10:44
Plac. # Navn Tid
1 27 Porsgrunn Roklubb I
  • Sturla Mogstad(1)
05:45.49
2 15 Mölndals Roddklubb I
  • Johan Källström(1)
05:48.68
3 20 Sorø Roklub I
  • Christian Nielsen(1)
06.01.35
4 9 Hadsund Roklub I
  • Haris Alagic(1)
06:06:53
5 2 Sarpsborg RK I
  • Håkon Grønberg Møller(1)
06:08:32
6 10 Horten Roklubb I
  • Bjørn-Ola Bexrud(1)
06:59:01
210
U17 W2X Junior u. 17 Piger 2X - 1500m 1. Afdeling
2017-07-02 10:52
Plac. # Navn Tid
1 1 Roskilde Roklub/KCR I
  • Caroline Munch(1)
  • Victoria Munch(2)
05:59.58
2 2 Ormsund Roklub I
  • Hannah Elisabeth Grude(1)
  • Mathea Louise Rognerud(2)
06:10.38
211
U17 W2X Junior u. 17 Piger 2X - 1500m 1. Afdeling
2017-07-02 10:52
Plac. # Navn Tid
1 4 Kungälv I
  • Elin Brischewski(1)
  • Annie Nyman(2)
05:46.70
2 2 Roklubben Ægir I
  • Rebekkah Nordskjold(1)
  • Stefanie Brun Pedersen(2)
06:05.07
3 3 Horten Roklubb I
  • Marte Stava(1)
  • Maren Næss Brevik(2)
06:18.58
212
U17 W2X Junior u. 17 Piger 2X - 1500m 1. Afdeling
2017-07-02 10:57
Plac. # Navn Tid
1 2 Kungälv I
  • Tyra Carlsson(1)
  • Stina Bujalla(2)
05:48.91
2 1 Sorø Roklub I
  • Emilie Lynæs(1)
  • Nicoline Bluhme(2)
06:06.16
3 6 Lyngby Dameroklub/Roklubben Skjold I
  • Mathilde Koczulab(1)
  • Ida Marie Reimer(2)
06:22.90
4 5 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Astrid Højgaard(1)
  • Cathrine Duedahl-Olesen(2)
06:38.01
213
U13 M1X Junior u. 13 Drenge 1X - 500m 1. Afdeling
2017-07-02 11:02
Plac. # Navn Tid
1 5 Mölndals Roddklubb I
  • Erik Källström(1)
02:05.90
2 6 Horten Roklubb I
  • Sebastian Haraldseth(1)
02:10.28
3 4 Roklubben Stevns II
  • Nikolaj Bakkeskov Andesen(1)
02:13.67
4 3 Roklubben Stevns III
  • Nikolaj Hallsman Olsen(1)
02:17.53
5 2 Rødvig Roklub I
  • Kevin Joensen, (1)
02:26.54
6 1 Roklubben Stevns I
  • August Riis Poulsen(1)
02:33.34
214
U19 W1X Junior u. 19 Piger 1X - 2000m A Finale
2017-07-02 13:00
Plac. # Navn Tid
1 14 Aarhus Roklub I I
  • Mette Køchs Nielsen(1)
08:26.70
2 12 Danske Studenters Roklub I
  • Amalie Riff Brems(1)
08:37.60
3 27 Japan Rowing Association 2
  • Haruka Nakazawa(1)
08:45.79
4 28 Japan Rowing Association 3
  • Marin Kawamura(1)
08:50.33
5 5 Horten Roklubb I
  • Mia Helene Falch(1)
09:01.79
6 2 Christiania Rodklub I
  • Hermine Wilhelmsen(1)
09:34.04
214
U19 W1X Junior u. 19 Piger 1X - 2000m 1. Indledende
2017-07-02 07:30
Plac. # Navn Tid
1 5 Horten Roklubb I
  • Mia Helene Falch(1)
08:49.04
2 2 Christiania Rodklub I
  • Hermine Wilhelmsen(1)
09:12.17
3 7 Christiania Rodklub II
  • Marte Morgenlie Skei(1)
09:16.02
4 4 Horten Roklubb II
  • Elin Bjune(1)
09:56.84
5 9 Moss Roklubb III
  • Maija Rekstad(1)
10:03.22
214
U19 W1X Junior u. 19 Piger 1X - 2000m 2. Indledende
2017-07-02 07:30
Plac. # Navn Tid
1 14 Aarhus Roklub I I
  • Mette Køchs Nielsen(1)
08:36.22
2 12 Danske Studenters Roklub I
  • Amalie Riff Brems(1)
08:53.88
3 19 Roskilde Roklub/KCR I
  • Malli Segoli(1)
09:07.66
4 10 Moss Roklubb I
  • Hibaq Mohamed(1)
09:26.55
5 11 Bagsværd Roklub/KCB II
  • Agnete Jersild(1)
09:32.61
214
U19 W1X Junior u. 19 Piger 1X - 2000m 3. Indledende
2017-07-02 07:30
Plac. # Navn Tid
1 27 Japan Rowing Association 2
  • Haruka Nakazawa(1)
08:40.84
2 28 Japan Rowing Association 3
  • Marin Kawamura(1)
08:46.07
3 26 Roklubben Ægir I
  • Mie Mellerup(1)
08:46.63
4 25 Tønsberg Roklubb I
  • Lene Samland(1)
09:33.43
5 22 Københavns Roklub I
  • Marie Takegawa(1)
09:42.18
215
U13 W2X Junior u. 13 Piger 2X - 500m 1. Afdeling
2017-07-02 13:05
Plac. # Navn Tid
1 2 Kungälv II
  • Maja Karlsson(1)
  • Märta Karlsson(2)
02:28.56
2 1 Kungälv I
  • Moa Lundqkvist(1)
  • Klara Nyman(2)
02:32.93
216
U19 M1X Junior u. 19 Drenge 1X - 2000m A Finale
2017-07-02 13:08
Plac. # Navn Tid
1 5 Roforeningen KVIK/KCB I
  • Nicholas Andersen(1)
07:41.07
2 10 Japan Rowing Association II
  • Shunsuke Shimada(1)
07:45.22
3 1 Odense Roklub/KCO II
  • Andreas Finne Skovbakke(1)
07:50.27
4 18 Japan Rowing Association I
  • Hiroki Aoki(1)
07:55.69
5 13 Lyngby Roklub/KKL I
  • Mathias Ærendahl Heldbo(1)
07:58.13
216
U19 M1X Junior u. 19 Drenge 1X - 2000m 1. Indledende
2017-07-02 07:50
Plac. # Navn Tid
1 5 Roforeningen KVIK/KCB I
  • Nicholas Andersen(1)
07:56.60
2 1 Odense Roklub/KCO II
  • Andreas Finne Skovbakke(1)
07:59.28
3 7 Tønsberg Roklubb II
  • Isac Vartdal-Gjerde(1)
08:11.17
4 8 Hvidovre Roklub/KCHO I
  • Marcus Villiam Lyngesen(1)
08:30.21
5 6 Horten Roklubb III
  • Håkon Ørnbo(1)
08:53.82
6 2 Horten Roklubb II
  • Jonas Bergundhaugen(1)
09:22.84
216
U19 M1X Junior u. 19 Drenge 1X - 2000m 2. Indledende
2017-07-02 07:50
Plac. # Navn Tid
1 10 Japan Rowing Association II
  • Shunsuke Shimada(1)
07:44.67
2 13 Lyngby Roklub/KKL I
  • Mathias Ærendahl Heldbo(1)
07:45.69
3 11 Japan Rowing Association III
  • Hikaru Shigemi(1)
07:46.81
4 14 Odense Roklub/KCO I
  • Tobias Taudal(1)
08:08.99
5 12 Roforeningen KVIK I
  • Torbjørn Frankel(1)
08:20.21
6 15 Tønsberg Roklubb I
  • Sander Benden Nilsen(1)
09:44.83
216
U19 M1X Junior u. 19 Drenge 1X - 2000m 3. Indledende
2017-07-02 07:50
Plac. # Navn Tid
1 18 Japan Rowing Association I
  • Hiroki Aoki(1)
07:59.62
3 20 Roskilde Roklub/KCR I
  • Andreas Yde(1)
08:20.57
4 16 Ormsund Roklub I
  • Oskar Martinius Gjerland(1)
08:34.82
5 19 Horten Roklubb IV
  • Vegard Sørensen(1)
08:59.76
6 17 Horten Roklubb V
  • Egil Brekke(1)
09:59:73
217
M2X Åben Mænd 2X - 2000m A Finale
2017-07-02 13:16
Plac. # Navn Tid
1 3 Danske Studenters Roklub/Roforeningen KVIK I
  • Christoffer Kruse(1)
  • Loui Lam(2)
06:54.85
2 5 Bagsværd Roklub/KCB II
  • Jens Graudal(1)
  • Malthe Puro(2)
06:59.41
1 2 Hadsund Roklub/Roklubben Ægir I
  • Adrian Flarup Johansen(1)
  • Mikkel Knudsen(2)
07:00:31
3 4 Odense Roklub/KCO I
  • Oscar Mazza(1)
  • Malte Rusbjerg(2)
07:09.90
4 6 Bærum Roklubb/Moss Roklubb I
  • Einar Solbakken(1)
  • Andreas Erichsen(2)
07:16.84
5 2 Danske Studenters Roklub/Københavns Roklub I
  • Aksel Dybdahl Poulsen(1)
  • Jakob Grænge Hansen(2)
07:20.76
2 3 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Marcus Johansen(1)
  • Christian Michaelsen(2)
07:22:00
3 5 Sorø Roklub I
  • Peter Carstens(1)
  • Christian Mølvig(2)
07:31:53
4 7 Drammen Roklubb I
  • Håkon Austad Langberg(1)
  • Eirik Hexeberg Henriksen(2)
07:32:73
5 1 Næstved Roklub I
  • Mikkel Schelde(1)
  • Frederik Wendel Madsen(2)
07:45:30
217
M2X Åben Mænd 2X - 2000m 1. Indledende
2017-07-02 08:05
Plac. # Navn Tid
1 2 Hadsund Roklub/Roklubben Ægir I
  • Adrian Flarup Johansen(1)
  • Mikkel Knudsen(2)
07:30:66
2 3 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Marcus Johansen(1)
  • Christian Michaelsen(2)
07:35:42
3 1 Næstved Roklub I
  • Mikkel Schelde(1)
  • Frederik Wendel Madsen(2)
07:48:13
4 4 Odense Roklub I
  • Martin Rønn Sørensen(1)
  • Michael Moerner(2)
08:13:25
217
M2X Åben Mænd 2X - 2000m 2. Indledende
2017-07-02 08:05
Plac. # Navn Tid
1 5 Sorø Roklub I
  • Peter Carstens(1)
  • Christian Mølvig(2)
07:46:33
2 7 Drammen Roklubb I
  • Håkon Austad Langberg(1)
  • Eirik Hexeberg Henriksen(2)
07:53:61
3 6 Aalborg Roklub I
  • Troels Dalgaard Danielsen(1)
  • Jesper Quist Jensen(2)
08:12:30
218
U19 M2X Junior u. 19 Drenge 2X - 2000m A Finale
2017-07-02 13:20
Plac. # Navn Tid
1 4 Norway I
  • Nicolai Enstad Haraldseth(1)
  • Jaime Aalders(2)
06:57.54
2 3 Ringsted Roklub/Roskilde Roklub/KCR I
  • Sigurd Hutnik(1)
  • Martin Kofoed Jensen(2)
07:20.90
3 5 Moss Roklubb I
  • Jarle Sæby(1)
  • Alfred Eliassen(2)
07:51.77
4 2 Horten Roklubb I
  • Vegard Sørensen(1)
  • Jonas Bergundhaugen(2)
08:05.09
5 6 Horten Roklubb II
  • Håkon Ørnbo(1)
  • Egil Brekke(2)
08:22.12
219
U19 M2- Junior u. 19 Drenge 2- - 2000m A Finale
2017-07-02 13:24
Plac. # Navn Tid
1 2 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Kaare Mortensen (1)
  • Nichlas Ulnits(2)
07:25.20
2 1 Bagsværd Roklub/Københavns Roklub/KCB I
  • Timon Strømgren(1)
  • Sigurd Reistad(2)
07:40.40
3 3 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Lasse Maigaard(1)
  • Aksel Bay(2)
07:47.26
220
U19 W4X Junior u. 19 Piger 4X - 2000m A Finale
2017-07-02 13:29
Plac. # Navn Tid
1 2 Christiania Rodklub I
  • Hermine Wilhelmsen(1)
  • Marte Morgenlie Skei(2)
  • Lene Samland(3)
  • Synnøve Gillebo Foss(4)
07:50.34
2 5 Ormsund Roklub I
  • Rikke Aslaksen Waale(1)
  • Hannah Elisabeth Grude(2)
  • Serine Camilie Aaker(3)
  • Mathea Louise Rognerud(4)
08:03.25
3 1 Fredriksstad Roklub/Moss Roklubb/Sarpsborg RK I
  • Cornelia Knutsen(1)
  • Lise Meinike Dørre(2)
  • Emilie Stokke(3)
  • Hedda Marie B. Larsen(4)
08:18.13
222
U15 M4X Junior u. 15 Drenge 4X - 500m 1. Afdeling
2017-07-02 13:37
Plac. # Navn Tid
1 5 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Mathias Brøbech(1)
  • Alexander Aldrich(2)
  • Asbjørn Bay(3)
  • Casper Girke Christensen(4)
  • Svante Witt(cox)
01:40.29
2 2 Drammen Roklubb I
  • Håkon Wessel(1)
  • Jonas Willand-Evensen(2)
  • Ulrik Pharo Lohne(3)
  • Hampus Westerberg-Heltne(4)
01:41.26
3 4 Christiania Rodklub I
  • Balder Haug Hagen(1)
  • Christoffer Widding(2)
  • Jostein Eriksen Thon(3)
  • Lorentz Pran(4)
01:41.93
4 3 Kungälv/Mölndals Roddklubb/Åhus Roddklubb I
  • Malte Andersson(1)
  • Simon Karlsson(2)
  • Harry Ottosson(3)
  • Erik Källström(4)
01:47.55
5 1 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Tobias Kramer(1)
  • Simon Mikkelsen(2)
  • Oliver Meldgaard Nielsen(3)
  • Christian Søndergaard(4)
01:51.67
223
W2X Åben Kvinder 2X - 2000m A Finale
2017-07-02 13:40
Plac. # Navn Tid
1 6 Bagsværd Roklub/Hadsund Roklub/KCB I
  • Trine Toft Andersen(1)
  • Iben Østergaard(2)
07:43:23
1 2 Bagsværd Roklub/Holstebro Roklub/KCHO I
  • Ida Petersen(1)
  • Frida Sanggaard(2)
07:49.87
2 3 Odense Roklub/KCO I
  • Nikoline Laidlaw(1)
  • Emma Hammer(2)
07:59.15
3 1 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Luise Lund Hansen(1)
  • Emilie Jersild(2)
08:38.01
2 5 Aarhus Roklub II
  • Kirstine Stampe(1)
  • Emma Lehm Røddik(2)
08:51:79
3 1 Odense Roklub
  • Elisabeth Kaalund Keller(1)
  • Hedda Bollum Berge(2)
08:54:55
4 8 Hadsund Roklub/Roklubben Ægir I
  • Cecilie Samsø(1)
  • Astrid Filtenborg(2)
08:56:33
5 9 Aarhus Roklub I
  • Sahra Monefeldt Andersen(1)
  • Amelia Løvstrup Adby(2)
09:13:05
224
U17 M4X Junior u. 17 Drenge 4X - 1500m A Finale
2017-07-02 13:50
Plac. # Navn Tid
1 7 Holstebro Roklub/Hvidovre Roklub/Sorø Roklub/KCHO I
  • Frederik Larsen(1)
  • Frederik Geertsen Lund(2)
  • Thomas Jensen(3)
  • Jannick Wly Andersen(4)
04:51.97
2 4 Christiania Rodklub I
  • Andreas Dugstad Sørskaar(1)
  • Erik Johansen(2)
  • Fredrik Reite(3)
  • Tinius Wilhelmsen(4)
04:55.47
3 10 Holstebro Roklub/Viborg Ro- og Kajakklub/KCHO I
  • Søren Meldgaard Madsen(1)
  • Oscar Burvil(2)
  • Filip Blaaberg-Greve(3)
  • Tobias Bork Kristensen(4)
04:56.29
4 9 Bagsværd Roklub/Næstved Roklub/Sorø Roklub I
  • Rasmus Bjerre(1)
  • Niels Østergaard(2)
  • Rasmus Lind(3)
  • Malte Arensbach(4)
05:12.37
5 3 Kungälv I
  • Daniel Aronsson(1)
  • Edvin Öhman(2)
  • Emil Lundqvist(3)
  • Per Ingmar Bujalla(4)
05:18.59
6 13 Roklubben Stevns/Sorø Roklub I
  • Christian Nielsen(1)
  • Mathias Ebbekær(2)
  • Peter Skou **(3)
  • Malthe T. Christiansen(4)
05:32.60
224
U17 M4X Junior u. 17 Drenge 4X - 1500m 1. Indledende
2017-07-02 08:15
Plac. # Navn Tid
1 4 Christiania Rodklub I
  • Andreas Dugstad Sørskaar(1)
  • Erik Johansen(2)
  • Fredrik Reite(3)
  • Tinius Wilhelmsen(4)
04:55.47
2 3 Kungälv I
  • Daniel Aronsson(1)
  • Edvin Öhman(2)
  • Emil Lundqvist(3)
  • Per Ingmar Bujalla(4)
05:18.59
3 1 Roskilde Roklub/KCR I
  • Emil Ulnits(1)
  • Matthias Oliver Skovsgaard Batenburg(2)
  • Emil Lindegaard Nielsen(3)
  • Victor Hellmann Lauritsen(4)
05:12.05
4 2 Sarpsborg RK I
  • Jacob Gundersen(1)
  • Håkon Grønberg Møller(2)
  • Jakob Asbjørnsen(3)
  • Oliver Melnes(4)
05:29.82
5 5 Københavns Roklub I
  • Frederik Saltoft Jessen(1)
  • Charlie McDonald**(2)
  • August Brogren(3)
  • Dines Nedergaard(4)
06:34.10
224
U17 M4X Junior u. 17 Drenge 4X - 1500m 2. Indledende
2017-07-02 08:15
Plac. # Navn Tid
1 7 Holstebro Roklub/Hvidovre Roklub/Sorø Roklub/KCHO I
  • Frederik Larsen(1)
  • Frederik Geertsen Lund(2)
  • Thomas Jensen(3)
  • Jannick Wly Andersen(4)
04:51.97
2 9 Bagsværd Roklub/Næstved Roklub/Sorø Roklub I
  • Rasmus Bjerre(1)
  • Niels Østergaard(2)
  • Rasmus Lind(3)
  • Malte Arensbach(4)
05:12.37
3 8 Kungälv/Mölndals Roddklubb/Åhus Roddklubb I
  • Edvin Karlsson(1)
  • Nils Hugoson(2)
  • Andreas Eriksson(3)
  • Johan Källström(4)
05:30.22
4 6 Christiania Rodklub II
  • Bror Flyen Storsten(1)
  • Marius Bjørn-Hansen Storsten(2)
  • Martin Dege(3)
  • Åsmund Sand Larsen(4)
05:40.71
224
U17 M4X Junior u. 17 Drenge 4X - 1500m 3. Indledende
2017-07-02 08:15
Plac. # Navn Tid
1 10 Holstebro Roklub/Viborg Ro- og Kajakklub/KCHO I
  • Søren Meldgaard Madsen(1)
  • Oscar Burvil(2)
  • Filip Blaaberg-Greve(3)
  • Tobias Bork Kristensen(4)
04:56.29
2 13 Roklubben Stevns/Sorø Roklub I
  • Christian Nielsen(1)
  • Mathias Ebbekær(2)
  • Peter Skou **(3)
  • Malthe T. Christiansen(4)
05:32.60
3 12 Aarhus Roklub/Hadsund Roklub I
  • Rasmus Konnerup(1)
  • Simon Dissing(2)
  • Malthe Dybdahl Malling(3)
  • Haris Alagic(4)
05:36.70
4 11 Moss Roklubb I
  • Kasper Krognes Tuva(1)
  • Magnus Strømme(2)
  • Oliver Eliassen(3)
  • Simen Solbakken-Thømt(4)
06:24:91
225
LM1X Åben Mænd letvægt 1X - 2000m A Finale
2017-07-02 14:05
Plac. # Navn Tid
1 1 Roklubben Ægir I
  • Cody Anderson(1)
07:50.63
2 3 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Eskil Bech-Pedersen(1)
07:55.19
3 5 Sandefjord Roklubb I
  • Markus Christensen(1)
07:59.36
4 2 Roforeningen KVIK I
  • Mads Brogaard(1)
08:27.15
5 6 Roklubben Ægir II
  • Marc Hjort Laustsen(1)
08:36.42
226
M4X Åben Mænd 4X - 2000m A Finale
2017-07-02 14:10
Plac. # Navn Tid
1 4 Bagsværd Roklub II
  • Lars Erik Graudal(1)
  • Marcus Johansen(2)
  • Christian Michaelsen(3)
  • Alexander Sørensen(4)
06:54.93
2 1 Hadsund Roklub I
  • Christian Danmark(1)
  • Lennart Vestergaard(2)
  • Simon Sørensen(3)
  • Anders Olsen(4)
07:08.55
3 2 Bagsværd Roklub I
  • Jamie Magee(1)
  • Nikolaj Mathias Primault(2)
  • Søren Korsholm(3)
  • Andreas Hussing(4)
07:15.04
4 3 Odense Roklub I
  • Mikkel Iwanoff Kolind(1)
  • Alexander Schwarz(2)
  • Bjarke Nepper-Rasmussen(3)
  • Søren Gam(4)
07:30.49
227
U19 M4X Junior u. 19 Drenge 4X - 2000m A Finale
2017-07-02 14:15
Plac. # Navn Tid
1 1 Bagsværd Roklub/Lyngby Roklub/Roklubben Furesø/Roskilde Roklub/KCB I
  • Oliver Skov Jerkovic(1)
  • Jacob Lenzing(2)
  • Jonas Lund(3)
  • Oliver Tolstrup Christensen(4)
06:19.55
2 2 Norway I
  • Ulrik Wie Soltvedt(1)
  • Nicolay Bjøness Yngsdal(2)
  • Mathias Føjner Wie(3)
  • Lars Benske(4)
06:27.23
3 3 Danske Studenters Roklub/Holstebro Roklub/KCHO I
  • Magnus Valbirk(1)
  • Esben Søvndahl(2)
  • Christian Taulbjerg(3)
  • Magnus Zier Quist Rathenborg(4)
06:33.91
229
U15 W4X Junior u. 15 Piger 4X - 500m A Finale
2017-07-02 14:23
Plac. # Navn Tid
1 1 Holstebro Roklub/Silkeborg Roklub/KCHO I
  • Sofie Valentin Hæk(1)
  • Maja Klitgaard(2)
  • Cathrine Duedahl-Olesen(3)
  • Stine Højager Nielsen(4)
01:50.77
2 3 Kungälv
  • Maja Karlsson(1)
  • Klara Nyman(2)
  • Moa Lundqkvist(3)
  • Märta Karlsson(4)
  • Johanna Eriksson(cox)
02:26.74
230
W1X Åben Kvinder 1X - 2000m A Finale
2017-07-02 14:24
Plac. # Navn Tid
1 9 Roskilde Roklub/KCR I
  • Silja Konoy Davidsen(1)
08:43.78
2 1 Aarhus Roklub III
  • Mai Nielsen(1)
08:51.30
3 10 Roskilde Roklub/KCR II
  • Katrine Schultz-Knudsen(1)
09:02.47
4 5 Aarhus Roklub I
  • Maria L.N Hansen(1)
09:13.19
5 2 Aarhus Roklub IV
  • Sahra Monefeldt Andersen(1)
10:09.69
230
W1X Åben Kvinder 1X - 2000m 1. Indledende
2017-07-02 08:30
Plac. # Navn Tid
1 1 Aarhus Roklub III
  • Mai Nielsen(1)
08:37.58
2 5 Aarhus Roklub I
  • Maria L.N Hansen(1)
08:55.42
3 2 Aarhus Roklub IV
  • Sahra Monefeldt Andersen(1)
09:26.13
4 4 Aarhus Roklub II
  • Kirstine Stampe(1)
09:35.66
230
W1X Åben Kvinder 1X - 2000m 2. Indledende
2017-07-02 08:30
Plac. # Navn Tid
1 9 Roskilde Roklub/KCR I
  • Silja Konoy Davidsen(1)
08:39.89
2 10 Roskilde Roklub/KCR II
  • Katrine Schultz-Knudsen(1)
08:54.91
3 12 Roklubben ARA I
  • Christina Jensen(1)
09:10.85
231
M4- Åben Mænd 4- - 2000m A Finale
2017-07-02 14:30
Plac. # Navn Tid
1 1 Moss Roklubb I
  • Alfred Eliassen(1)
  • Einar Solbakken(2)
  • Jarle Sæby(3)
  • Vegard Sæby(4)
07:05.39
2 4 Aalborg Roklub I
  • Christian Hauge(1)
  • Christian Kiær(2)
  • Mikkel Paetau(3)
  • Esben Ravn(4)
07:11.73
232
U19 W2X Junior u. 19 Piger 2X - 2000m A Finale
2017-07-02 14:35
Plac. # Navn Tid
1 10 Norway I
  • Amanda Helseth(1)
  • Matilde Sødal(2)
07:52.78
2 6 Hadsund Roklub/Odense Roklub/KCO I
  • Sofie Halling Vikkelsøe(1)
  • Ida Blomstrand(2)
07:54.30
3 9 Bagsværd Roklub/Danske Studenters Roklub/KCB I
  • Anne Katrine Kiilgaard(1)
  • Regitze Bay(2)
08:19.51
4 13 Danske Studenters Roklub/Roklubben Stevns I
  • Nikoline Kroll(1)
  • Louise Hyldager(2)
08:22.28
5 2 Christiania Rodklub I
  • Hermine Wilhelmsen(1)
  • Marte Morgenlie Skei(2)
09:36.30
6 4 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Annelise Kofod(1)
  • Agnete Jersild(2)
09:41.71
232
U19 W2X Junior u. 19 Piger 2X - 2000m 1. Indledende
2017-07-02 08:40
Plac. # Navn Tid
1 6 Hadsund Roklub/Odense Roklub/KCO I
  • Sofie Halling Vikkelsøe(1)
  • Ida Blomstrand(2)
07:54.56
2 2 Christiania Rodklub I
  • Hermine Wilhelmsen(1)
  • Marte Morgenlie Skei(2)
08:25.64
3 4 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Annelise Kofod(1)
  • Agnete Jersild(2)
08:30:65
4 3 Ormsund Roklub I
  • Rikke Aslaksen Waale(1)
  • Serine Camilie Aaker(2)
08:34.28
5 8 Moss Roklubb I
  • Hibaq Mohamed(1)
  • Maija Rekstad(2)
08:39.24
6 7 Fredriksstad Roklub I
  • Emilie Stokke(1)
  • Hedda Marie B. Larsen(2)
08:52.50
232
U19 W2X Junior u. 19 Piger 2X - 2000m 2. Indledende
2017-07-02 08:40
Plac. # Navn Tid
1 10 Norway I
  • Amanda Helseth(1)
  • Matilde Sødal(2)
07:59.94
2 9 Bagsværd Roklub/Danske Studenters Roklub/KCB I
  • Anne Katrine Kiilgaard(1)
  • Regitze Bay(2)
08:06.37
3 13 Danske Studenters Roklub/Roklubben Stevns I
  • Nikoline Kroll(1)
  • Louise Hyldager(2)
08:12.86
4 12 Moss Roklubb/Sarpsborg RK I
  • Cornelia Knutsen(1)
  • Lise Meinike Dørre(2)
08:29.44
5 11 Horten Roklubb I
  • Elin Bjune(1)
  • Mia Helene Falch(2)
08:34.93
233
Master W2X/2- Masters Kvinder  27+  2X/2- - 1000m 1. Afdeling
2017-07-02 14:42
Plac. # Navn Tid
1 1 Fredensborg Roklub I
  • Susanne Hansen(1)
  • Merete Boldt(2)
Start:20s 04:36.40
2 4 Fredensborg Roklub II
  • Sanne Poulin(1)
  • Anne Mette Jørgensen(2)
Start:27s 04:40.54
3 8 Roklubben Furesø I
  • Marianne Henney(1)
  • Jane Hagan(2)
Start:27s 04:45.24
4 5 Danske Studenters Roklub/Fredensborg Roklub I
  • Ulla Poulsen(1)
  • Karin Bodelund(2)
Start:27s 05:00.00
5 6 Roklubben Furesø/Sorø Roklub I
  • Bente Johannessen(1)
  • Merete Busk(2)
Start:0s 05:05.61
233
Master W2X/2- Masters Kvinder  27+  2X/2- - 1000m 2. Afdeling
2017-07-02 14:45
Plac. # Navn Tid
1 7 Roforeningen KVIK I
  • Sarah Lauritzen(1)
  • Astrid Haastrup Jespersen(2)
Start:8s 04:08.39
2 2 Sorø Roklub I
  • Ruth Köster(1)
  • Linda Milling(2)
Start:0s 04:13.70
3 3 Sorø Roklub II
  • Helle Johanson(1)
  • Annika Lindkvist(2)
Start:8s 04:17.54
234
U17 W4X Junior u. 17 Piger 4X - 1500m A Finale
2017-07-02 14:52
Plac. # Navn Tid
1 2 Kungälv I
  • Sofie Runge(1)
  • Elin Brischewski(2)
  • Annie Nyman(3)
  • Stina Bujalla(4)
05:35.02
2 3 Bagsværd Roklub/Roskilde Roklub/KCR I
  • Emma Braad Olesen(1)
  • Matilde Hjorth(2)
  • Caroline Munch(3)
  • Victoria Munch(4)
05:38.69
3 1 Roforeningen KVIK/Roklubben Furesø I
  • Clara Møller(1)
  • Anna Adelholm(2)
  • Xenia Kviat Antonsen(3)
  • Kristine Søndergård Hansen(4)
05:39.27
4 4 Aarhus Roklub/Odense Roklub/Roklubben Ægir I
  • Laura Boldsen(1)
  • Erantis Fodgaard Sørensen(2)
  • Rebekkah Nordskjold(3)
  • Stefanie Brun Pedersen(4)
06:01.95
235
LW1X Åben Kvinder letvægt 1X - 2000m A Finale
2017-07-02 14:55
Plac. # Navn Tid
1 1 Næstved Roklub
  • Anne Ørsted(1)
09:51.03
2 2 Sandefjord Roklubb I
  • Hanna Mathisen(1)
10:28.01
3 3 Drammen Roklubb I
  • Fanny Lucie Røed(1)
10:42.36
236
M1X Åben Mænd 1X - 2000m A Finale
2017-07-02 15:00
Plac. # Navn Tid
1 3 Roskilde Roklub/KCR I
  • Bastian Secher(1)
07:36.34
2 1 Norske Studenters Roklub I
  • Jonas Slettemark Juel(1)
07:39.96
3 10 Odense Roklub/KCO I
  • Niklas Vindinge Sørensen(1)
07:52.02
4 5 Holstebro Roklub/KCHO II
  • Aske Petersen(1)
08:16.58
5 11 Roforeningen KVIK I
  • Anders Boutrup Pedersen (1)
08:19.09
6 13 Moss Roklubb I
  • Vegard Sæby(1)
08:30.52
236
M1X Åben Mænd 1X - 2000m 1. Indledende
2017-07-02 08:50
Plac. # Navn Tid
1 3 Roskilde Roklub/KCR I
  • Bastian Secher(1)
07:34.36
2 5 Holstebro Roklub/KCHO II
  • Aske Petersen(1)
07:36.86
3 1 Norske Studenters Roklub I
  • Jonas Slettemark Juel(1)
07:38.51
4 6 Danske Studenters Roklub II
  • Timothy Antonie Hansen(1)
07:40.38
5 2 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Daniel Stentoft Mogensen(1)
07:49.51
236
M1X Åben Mænd 1X - 2000m 2. Indledende
2017-07-02 08:50
Plac. # Navn Tid
1 10 Odense Roklub/KCO I
  • Niklas Vindinge Sørensen(1)
07:36.93
2 11 Roforeningen KVIK I
  • Anders Boutrup Pedersen (1)
07:53.87
3 13 Moss Roklubb I
  • Vegard Sæby(1)
08:06.46
4 12 Ormsund Roklub I
  • Ole Johan Klingan(1)
08:16.40
237
U19 W2- Junior u. 19 Piger 2- - 2000m A Finale
2017-07-02 15:05
Plac. # Navn Tid
1 3 Bagsværd Roklub/Danske Studenters Roklub/KCB I
  • Mathilde Kiilgaard(1)
  • Christine Amalie Meinert Cardel(2)
08:56.84
2 1 Hadsund Roklub I
  • Thea Bach Stegger(1)
  • Agnete Munk(2)
09:28.15
238
W4X Åben Kvinder 4X - 2000m A Finale
2017-07-02 12:55
Plac. # Navn Tid
1 4 Bagsværd Roklub/Danske Studenters Roklub/Holstebro Roklub/Odder Roklub I
  • Trine Dahl Pedersen(1)
  • Ida Gørtz Jacobsen(2)
  • Julie Poulsen(3)
  • Astrid Steensberg(4)
06:56.73
2 3 Bagsværd Roklub/Danske Studenters Roklub/Holstebro Roklub I
  • Stine Mathiasen(1)
  • Marie Louise Ladegaard Petersen(2)
  • Nanna Bo Christensen(3)
  • Ida Langkjær(4)
07:04.61
3 5 Bagsværd Roklub/Danske Studenters Roklub/Odense Roklub I
  • Mia Sofie Rützou(1)
  • Amalie Kiær(2)
  • Cecilie Girke(3)
  • Cecilie Brunnich Sørensen(4)
07:08.88
4 1 Drammen Roklubb I
  • Fanny Lucie Røed(1)
  • Astrid Leirset(2)
  • Siri Bjerkheim(3)
  • Sara Seip(4)
07:34.27
239
U19 M8+ Junior u. 19 Drenge 8+ - 2000m A Finale
2017-07-02 15:10
Plac. # Navn Tid
1 2 Bagsværd Roklub/Fredericia Roklub/Holstebro Roklub/Odder Roklub/Odense Roklub/Sorø Roklub I
  • Ida Petersen(1)
  • Trine Dahl Pedersen(2)
  • Ida Gørtz Jacobsen(3)
  • Astrid Steensberg(4)
  • Julie Poulsen(5)
  • Frida Sanggaard(6)
  • Emma Hammer(7)
  • Luise Lund Hansen(8)
  • Karen Katrine Mortensen(cox)
06:58:69
1 2 Bagsværd Roklub/Holstebro Roklub/KCHO I
  • Martin Kofoed Jensen(1)
  • Frederik Larsen(2)
  • Marcus Villiam Lyngesen(3)
  • Mathias Ærendahl Heldbo(4)
  • Sigurd Reistad(5)
  • Timon Strømgren(6)
  • Aksel Bay(7)
  • Lasse Maigaard(8)
  • Nicholas Andersen(cox)
07:04.10
2 1 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Søren Meldgaard Madsen(1)
  • Thomas Jensen(2)
  • Jannick Wly Andersen(3)
  • Thomas Knudsen(4)
  • Kaare Mortensen (5)
  • Nichlas Ulnits(6)
  • Sigurd Hutnik(7)
  • Frederik Geertsen Lund(8)
  • Rasmus Mortensen(cox)
07:17.66
3 4 Kungälv/Mölndals Roddklubb/Åhus Roddklubb I
  • Daniel Aronsson(1)
  • Edvin Öhman(2)
  • Edvin Karlsson(3)
  • Emil Lundqvist(4)
  • Nils Hugoson(5)
  • Per Ingmar Bujalla(6)
  • Nils Ekander(7)
  • Johan Källström(8)
  • Stina Bujalla(cox)
07:36.53
2 1 Odense Roklub I
  • Elisabeth Kaalund Keller(1)
  • Hedda Bollum Berge(2)
  • Martin Rønn Sørensen(3)
  • Michael Moerner(4)
  • Mikkel Iwanoff Kolind(5)
  • Alexander Schwarz(6)
  • Bjarke Nepper-Rasmussen(7)
  • Niels Keiser Jacobsen(8)
  • Julie Gaumitz Storm(cox)
07:47:08
4 3 Københavns Roklub
  • Carl Jensenius(1)
  • Dines Nedergaard(2)
  • August Brogren(3)
  • Frederik Bahne Jessen(4)
  • Frederik Saltoft Jessen(5)
  • Tobias Theglev(6)
  • Anton Sode Dam(7)
  • Villads Lindholm(8)
  • Niklas Heinz(cox)
09:16.04
240
U13 W1X Junior u. 13 Piger 1X - 500m 1. Afdeling
2017-07-02 15:23
Plac. # Navn Tid
1 1 Kungälv I
  • Märta Karlsson(1)
02:43.32
2 4 Drammen Roklubb I
  • Andrea Willand-Evensen(1)
02:54.08
3 2 Roklubben Stevns I
  • Cecilia Tornehøj Kroll(1)
02:58.67
4 3 Kungälv II
  • Maja Karlsson(1)
03:01.13
241
U15 M2X Junior u. 15 Drenge 2X - 500m 1. Afdeling
2017-07-02 15:26
Plac. # Navn Tid
1 3 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Casper Girke Christensen(1)
  • Asbjørn Bay(2)
01:48.65
2 1 Roklubben Viking/Roskilde Roklub/KCR I
  • Magnus Dollerup Madsen(1)
  • Aske Storm(2)
01:51.29
3 6 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Simon Mikkelsen(1)
  • Filip Blaaberg-Greve(2)
01:52.56
4 2 Kungälv/Åhus Roddklubb I
  • Harry Ottosson(1)
  • Malte Andersson(2)
01:55.29
5 5 Moss Roklubb I
  • Simen Dørre(1)
  • Viktor Rekstad(2)
02:36.32
242
U15 M2X Junior u. 15 Drenge 2X - 500m 1. Afdeling
2017-07-02 15:29
Plac. # Navn Tid
1 3 Christiania Rodklub I
  • Balder Haug Hagen(1)
  • Lorentz Pran(2)
01:52.89
2 1 Roklubben Furesø/Roklubben Skjold I
  • Ask Høyer Splittorff(1)
  • Christian Rømer(2)
01:59.31
3 2 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Tobias Kramer(1)
  • Christian Søndergaard(2)
02:00.49
4 4 Christiania Rodklub II
  • Jostein Eriksen Thon(1)
  • Christoffer Widding(2)
02:06.45
5 6 Kungälv
  • Simon Karlsson(1)
  • Erik Källström(2)
02:11.59
6 5 Bagsværd Roklub I
  • Mads Rubin(1)
  • Mathias Brøbech(2)
02:13.81
243
Master M2-/2X Masters Mænd  27+  2X/2- - 1000m 1. Afdeling
2017-07-02 15:32
Plac. # Navn Tid
1 3 Fredensborg Roklub II
  • Kim Boergesen(1)
  • Søren Eriksen(2)
Start:25s 04:11.88
2 2 Roklubben Furesø II
  • Ole Præst Larsen(1)
  • Helle Torp Eklund(2)
Start:22s 04:39.93
3 18 Roklubben Skjold I
  • Flemming Bay(1)
  • Anne Bay(2)
Start:0s 04:56.55
4 10 Danske Studenters Roklub I
  • Arnold Sørensen(1)
  • Bjarne Spanggaard(2)
Start:12s 05:00.50
5 15 Nordslesvigsk Roklub I
  • Gerd Larsen(1)
  • Werner Güttel(2)
Start:25s 05:05.66
243
Master M2X/2- Masters Mænd  27+  2X/2- - 1000m 2. Afdeling
2017-07-02 15:36
Plac. # Navn Tid
1 1 Sorø Roklub I
  • Bjarne Hjorth(1)
  • Christian Mølvig(2)
Start:4s 03:51.18
2 17 Kungälv I
  • Sven Bujalla(1)
  • Mattias Carlsson(2)
Start:8s 04:06.97
3 20 Sorø Roklub II
  • Peter Lindblom(1)
  • Bonnie Noer(2)
Start:0s 04:07.48
4 14 Nyborg Roklub I
  • Brian Sørensen(1)
  • Charlotte Buchwaldt(2)
Start:7s 04:15.05
5 19 Nordslesvigsk Roklub II
  • Kim Schauer Boysen(1)
  • Susanne Klages(2)
Start:3s 04:37.89
243
Master M2X/2- Masters Mænd  27+  2X/2- - 1000m 3. Afdeling
2017-07-02 15:40
Plac. # Navn Tid
1 12 Lemvig Roklub II
  • Peter Jensen(1)
  • Jørgen Jensen(2)
Start:9s 03:58.08
2 16 Fredensborg Roklub I
  • Hans Tapper(1)
  • Jacob Midtgaard(2)
Start:9s 04:00.43
3 23 Roklubben Furesø I
  • Bo Hartz(1)
  • Mikael Møller Hansen(2)
Start:9s 04:06.61
4 22 Ringsted Roklub II
  • Kim Dahl Andersen(1)
  • Tommy Silvestre(2)
Start:9s 04:13.37
5 13 Ormsund Roklub I
  • Nils Jørgen Bjønness(1)
  • Per Giltvedt(2)
Start:4s 04:14.27
6 7 Kungälv II
  • Peter Nyman(1)
  • Malin Källström(2)
Start:0s 04:16.57
243
Master M2X/2- Masters Mænd  27+  2X/2- - 1000m 4. Afdeling
2017-07-02 15:44
Plac. # Navn Tid
1 9 Bagsværd Roklub I
  • Emil Heinrichsen(1)
  • Steen Christensen(2)
Start:4s 03:42.83
2 5 Ringsted Roklub I
  • Claus Solmer-Jørgensen(1)
  • Steffen Feddersen(2)
Start:0s 03:43.32
3 6 Odense Roklub I
  • Mikkel Skou Pedersen(1)
  • Jens Ole Christensen(2)
Start:3s 03:56.17
4 4 Bagsværd Roklub II
  • Jacob Brink Jansson(1)
  • William Schrøder(2)
Start:4s 03:58.75
5 8 Lemvig Roklub I
  • Henrik Thomsen(1)
  • Morten Thomsen(2)
Start:0s 04:05.03
245
U15 M2X Junior u. 15 Drenge 2X - 500m 1. Afdeling
2017-07-02 15:49
Plac. # Navn Tid
1 1 Ormsund Roklub I
  • Adrian Lund(1)
  • Truls Oskar Hansen(2)
01:49.50
2 2 Drammen Roklubb II
  • Ulrik Pharo Lohne(1)
  • Hampus Westerberg-Heltne(2)
01:53.60
3 5 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Alexander Aldrich(1)
  • Svante Witt(2)
01:56.68
4 4 Horten Roklubb I
  • Sebastian Haraldseth(1)
  • Tobias Kjersem Larsen(2)
02:01.07
5 6 Odense Roklub/KCO I
  • Frederik Markvardsen(1)
  • Tobias Højland Bendixen(2)
02:01.99
6 3 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Oliver Meldgaard Nielsen(1)
  • Rasmus Mortensen(2)
02:12.03
246
U15 W1X Junior u. 15 Piger 1X - 500m 1. Afdeling
2017-07-02 15:53
Plac. # Navn Tid
1 12 Odder Roklub I
  • Cecilie Illum Madsen(1)
02:13.29
2 8 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Cathrine Duedahl-Olesen(1)
02:15.77
3 11 Silkeborg Roklub/KCHO II
  • Sofie Valentin Hæk(1)
02:19.09
4 9 Sorø Roklub I
  • Elisabeth Østergaard(1)
02.24.31
246
U15 W1X Junior u. 15 Piger 1X - 500m 2. Afdeling
2017-07-02 15:56
Plac. # Navn Tid
1 2 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Stine Højager Nielsen(1)
02:10.17
2 5 Horten Roklubb I
  • Henrikke Enstad Haraldseth(1)
02:10.94
3 4 Roklubben Ægir I
  • Signe Flarup Johansen(1)
02:13.47
4 10 Hadsund Roklub I
  • Laetitia Panero-Bommer(1)
02:14.50
5 3 Aarhus Roklub I
  • Rikke Køchs(1)
02:17.36
247
U15 W1X Junior u. 15 Piger 1X - 500m 1. Afdeling
2017-07-02 16:00
Plac. # Navn Tid
1 2 Roklubben Furesø I
  • Clara Hornnæss(1)
02:09.67
2 3 Sorø Roklub I
  • Smilla Post-Kallenbach(1)
02:28.48
3 9 Ormsund Roklub II
  • Tyra Eklo Hjemdal(1)
02:34.86
4 11 Drammen Roklubb II
  • Emma Thomlinson(1)
03:06.27
247
U15 W1X Junior u. 15 Piger 1X - 500m 2. Afdeling
2017-07-02 16:03
Plac. # Navn Tid
1 8 Kungälv I
  • Tyra Carlsson(1)
02:15.17
2 10 Rødvig Roklub I
  • Frederikke Munch (1)
02:21.55
3 6 Ormsund Roklub I
  • AnnaLuna Bjønnes Yngsdal(1)
02:28.72
4 7 Drammen Roklubb I
  • Tale Tollefsen Seip(1)
02:38.40
248
U17 M2X Junior u. 17 Drenge 2X - 1500m 1. Afdeling
2017-07-02 16:06
Plac. # Navn Tid
1 8 Holstebro Roklub/Viborg Ro- og Kajakklub/KCHO I
  • Oscar Burvil(1)
  • Tobias Bork Kristensen(2)
03:38.53
2 1 Roskilde Roklub/KCR I
  • Victor Hellmann Lauritsen(1)
  • Matthias Oliver Skovsgaard Batenburg(2)
03:47.47
3 7 Tønsberg Roklubb I
  • Andreas Rensvold Bjørgan(1)
  • Martin Asheim(2)
03:58.16
4 6 Horten Roklubb/Tønsberg Roklubb I
  • Ola Flatland Hoftun(1)
  • Bjørn-Ola Bexrud(2)
04:12.80
248
U17 M2X Junior u. 17 Drenge 2X - 1500m 2. Afdeling
2017-07-02 16:09
Plac. # Navn Tid
1 3 Porsgrunn Roklubb/Tønsberg Roklubb I
  • Lars Gørann Lindgren(1)
  • Sturla Mogstad(2)
03:36.99
2 4 Christiania Rodklub II
  • Fredrik Reite(1)
  • Tinius Wilhelmsen(2)
03:45.25
3 2 Christiania Rodklub I
  • Erik Johansen(1)
  • Andreas Dugstad Sørskaar(2)
03:51.62
4 5 Horten Roklubb I
  • Martin Rustan Buschmann(1)
  • Benjamin Nærsnes(2)
04:26.22
249
U17 M2X Junior u. 17 Drenge 2X - 1500m 1. Afdeling
2017-07-02 16:15
Plac. # Navn Tid
1 7 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Emil Ulnits(1)
  • Søren Meldgaard Madsen(2)
03:49.76
2 6 Christiania Rodklub I
  • Bror Flyen Storsten(1)
  • Marius Bjørn-Hansen Storsten(2)
04:06.27
3 8 Kungälv I
  • Edvin Karlsson(1)
  • Nils Hugoson(2)
04:09.44
4 2 Sarpsborg RK I
  • Jakob Asbjørnsen(1)
  • Oliver Melnes(2)
04:18.26
5 5 Københavns Roklub II
  • Anton Sode Dam(1)
  • Tobias Theglev(2)
05:15.47
250
U17 M2X Junior u. 17 Drenge 2X - 1500m 1. Afdeling
2017-07-02 16:19
Plac. # Navn Tid
1 5 Sorø Roklub I
  • Malte Arensbach(1)
  • Rasmus Lind(2)
03:31.71
2 2 Sarpsborg RK I
  • Jacob Gundersen(1)
  • Håkon Grønberg Møller(2)
03:39.81
3 1 Drammen Roklubb I
  • Elias Loe Eritsland(1)
  • Jonas Willand-Evensen(2)
03:50.39
4 3 Sorø Roklub II
  • Mathias Ebbekær(1)
  • Peter Skou **(2)
03:51.95
5 6 Åhus Roddklubb
  • Nils Ekander(1)
  • Andreas Eriksson(2)
03:55.69
6 4 Christiania Rodklub I
  • Åsmund Sand Larsen(1)
  • Martin Dege(2)
04:25.93
251
U17 W1X Junior u. 17 Piger 1X - 1500m 1. Afdeling
2017-07-02 16:23
Plac. # Navn Tid
1 4 Bagsværd Roklub/KCB II
  • Matilde Hjorth(1)
04:40.62
2 2 Roforeningen KVIK I
  • Anna Adelholm(1)
04:53.33
3 3 Roklubben Skjold I
  • Stine Koczulab(1)
04:55.02
4 14 Ormsund Roklub I
  • Alida Deutsch(1)
05:01.95
251
U17 W1X Junior u. 17 Piger 1X - 1500m 2. Afdeling
2017-07-02 16:27
Plac. # Navn Tid
1 12 Roklubben Furesø I
  • Clara Møller(1)
04:34.17
2 8 Næstved Roklub I
  • Mathilde Olsson(1)
04:40.66
3 16 Drammen Roklubb I
  • Karoline Rydland Masch(1)
04:41.31
4 1 Lyngby Dameroklub/KKL I
  • Astrid Bruun Fejfer(1)
04:41.73
5 7 Aarhus Roklub I
  • Laura Boldsen(1)
04:54.54
252
U17 W1X Junior u. 17 Piger 1X - 1500m 1. Afdeling
2017-07-02 16:31
Plac. # Navn Tid
1 10 Kungälv III
  • Stina Bujalla(1)
04:29.02
2 9 Kungälv I
  • Elin Brischewski(1)
04:29.93
3 15 Tønsberg Roklubb I
  • Ida Kyvik Sandvik(1)
04:31.52
4 7 Sorø Roklub II
  • Emilie Lynæs(1)
04:37.76
5 1 Horten Roklubb I
  • Maren Næss Brevik(1)
04:58.06
252
U17 W1X Junior u. 17 Piger 1X - 1500m 2. Afdeling
2017-07-02 16:35
Plac. # Navn Tid
1 6 Lyngby Dameroklub/KKL I
  • Ida Marie Reimer(1)
05:09.04
252
U17 W1X Junior u. 17 Piger 1X - 1500m 3. Afdeling
2017-07-02 16:39
Plac. # Navn Tid
1 4 Roklubben Stevns I
  • Nikoline Kroll(1)
04:29.32
2 12 Roklubben Furesø I
  • Kristine Søndergård Hansen(1)
04:30.10
3 11 Odense Roklub/KCO I
  • Erantis Fodgaard Sørensen(1)
04:30.76
4 5 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Astrid Højgaard(1)
04:59.46